пʼятниця, 3 січня 2025 р.

Всесвітній день азбуки Брайля

 


4 січня відзначається Всесвітній день азбуки Брайля, започаткований на честь дня народження винахідника шрифту для незрячих Луї Брайля.


 

Шрифт Брайля - це унікальна азбука, яка являє собою тактильне поєднання графічних символів за допомогою шести точок. Це дає змогу передавати букви, цифри, музичні, математичні та наукові знаки. Для мільйонів незрячих людей шрифт Брайля є засобом спілкування.

Шрифт був винайдений майже двісті років тому незрячою людиною – Луї Брайлем. У 3 роки з Луї стався нещасний випадок. Хлопчик пошкодив собі око. А трохи згодом хвороба уразила й друге око, внаслідок чого дитина повністю втратила зір. Але батьки Брайля доклали максимум зусиль, щоб їхній син отримав початкову освіту, а згодом влаштували Луї у Королівський інститут для незрячих дітей, де він мав змогу, окрім навчання, опанувати ще й гру на органі та піаніно. Саме тут дванадцятирічний Луї розпочав свою роботу над створенням власного рельєфно-крапкового шрифту.

На той час навчання незрячих дітей відбувалося за методом Гаюї: на цупкий папір наклеювалися великі, товсті літери. Із-за об’єму книжка для навчання виходила товстою та незручною.

Ідея створити рельєфно-крапкову абетку виникла у Луї Брайля після візиту до інституту відставного капітана-артилериста Шарля Барб’є. Там учням розповіли про так зване «нічне письмо». Це особливий вид зв’язку, який пізніше отримав назву сонографія. В основі цього виду зв’язку був покладений дотиковий метод, де у формі прямокутника були розташовані округлі шість крапок. Близько двох років тривала робота Луї над створенням рельєфно-крапкової абетки. В 1829 році Брайль опублікував власний унікальний метод письма, який до сьогодні носить ім’я свого творця.

У грудні 2019 року Генеральна Асамблея ООН прийняла рішення щороку 4 січня відзначати Всесвітній день азбуки Брайля з метою підвищення обізнаності про значення азбуки для незрячих та слабозорих осіб.

У Києві неподалік станції метро «Дарниця» встановили перший та  єдиний в Україні пам’ятник незрячій людині. Атр-об’єкт являє собою людину із заплющеними очима та палицею у руці, яка ніби йде тактильною доріжкою. Шрифтом Брайля на грудях статуї написано: «Дивлюся серцем».

Азбука Брайля надзвичайно важлива у контексті соціальної інтеграції. У світі нараховують приблизно понад 2,2 мільярди незрячих людей чи з порушенням зору.

          В фонді ЦДБ є дитячі твори сучасного українського письменника Степана Процюка  «Аргонавти», «Залюблені в сонце», «Марійка і Костик», створені шрифтом Брайля. Завітавши до книгозбірні, ви зможете взяти ці книжки для дітей з вадами зору.


 




 

 

четвер, 2 січня 2025 р.

4 січня – День визволення Білої Церкви

        Біла Церква пережила 902 дні важкої окупації під час Другої світової війни. Нацистська окупація Білої Церкви тривала з 16 липня 1941 року по 4 січня 1944 року. У місті було створено табір для військовополонених,  де за рік було розстріляно близько 4500 чоловік, а також розстріляно близько 10 тисяч громадян міста та району, знищено 90 дітей із дитячого будинку «Малятко», тисячі молодих людей депортовано на каторжні роботи до Німеччини.

Місто зазнало великих людських, матеріальних та культурних втрат. Кількість населення Білої Церкви скоротилася із 47 до 25 тисяч осіб. Близько 40% усіх будівель міста було спалено і зруйновано нацистами. 25 промислових підприємств було виведено з ладу, знищено всі мости, підірвано водонапірну башту, пограбовано міський театр, кінотеатри, бібліотеки, краєзнавчий музей, спустошено дендропарк «Олександрія».

 Бої за Білу Церкву почалися 1 січня 1944 року і точилися декілька днів. «Висота 208,4 м» кілька разів переходила з рук в руки. 4 січня 1944 року нацистських окупантів було вибито з Білої Церкви. У ході тяжких кровопролитних боїв загинуло близько1200 радянських воїнів. 89 воїнів 1-ї окремої Чехословацької бригади навіки прийняла білоцерківська земля.

Вічна пам’ять і шана визволителям Білої Церкви!

До цієї події в ЦДБ оформлена книжкова виставка-спогад «902 дні важкої окупації», де представлені матеріали, що розкривають історичну правду про трагічні дні, змальовують образи учасників воєнних подій, а також спогади безпосередніх учасників бойових дій.


 




Зміїні історії

 

          Згідно зі східним китайським календарем 2025 рік пройде під знаком Зеленої Дерев'яної Змії. В Китаї 2025 рік прийде 29 січня 2025 року і закінчиться 16 лютого 2026 року. За віруваннями жителів Піднебесної, це буде період змін, нових можливостей, адже змія є символом гнучкості, мудрості, адаптації.

До року Змії фахівчині ЦДБ оформили в бібліотечній вітрині книжкову виставку-інсталяцію  «Зміїні історії», де представлені цікаві книжки про цих міфічних тварин.


 


 «Світ навколо нас. Змії. Фотоенциклопедія »

Змії можуть викликати відразу, жахати або, навпаки, зачаровувати. Однак навряд чи є люди, яких ці плазуни залишають байдужими. Цим рептиліям притаманна особлива магнетична краса, що змушує мимоволі захоплюватися ними. Ви зможете самі в цьому переконатися. В книжці зібрано ілюстрації, зображення найяскравіших представників виду. Коротка інформація, що доповнює фото, допоможе дізнатися більше про спосіб життя змій.

Дара Корній «Пригоди Змія Багатоголового. Книга 1. Діти Сонцівни й молодильні яблука»

Скелястий Світ Вічного Літа населяють мудрі змії та дракони, які подолали заздрість і живуть у гармонії та злагоді, кожен має своє призначення й шанує закон. Однак несподівано цей чарівний Світ спіткало лихо: у Райському саду захворіли жар-птиці й вертоград із молодильними яблуками занедужав. Про це дізнаються друзі — юні Мотузочка й трьохголовий змій, якого всі називають Халепником за бешкетний норов. І строката компанія рушає у світ людей, щоб дізнатися правду й завадити непоправній катастрофі.

Дара Корній «Пригоди Змія Багатоголового. Білі перлини для Білої Королеви»

Пригода з порятунком Райського саду вже стала легендою. Але першорічки Школи Семи Вітрів устряють у нову оказію. Брати Товчикамені — вогняно-червоний Ярійло, золотавоголовий Златоус та чорнопикий Чорній — зустрічають Вітряну. Ця синя драконка — напівлюдина, і має вона особливий дар, на який уже накинув оком дехто з учителів. Та мало кому відомо: Школа Семи Вітрів колись зазнала химерної слави. Багато років тому дракон Білотур домігся, щоб таланти відкривали тільки чистокровним зміям і драконам. Напівкровки ж — це прикра помилка природи, і їм не місце в цьому навчальному закладі. І ось темне минуле знову пнеться назовні. Через свою напівкровність та могутній дар Вітряна опиняється в небезпеці. Брати Товчикамені кидаються їй на допомогу. Та от лихо: їхнє життя тепер також під загрозою…

Сара Перрі «Змій з Ессексу»

Лондон, кінець XIX століття. Кора Сіборн після смерті чоловіка залишає столицю  й оселяється в глухому куточку графства Ессекс. Від нажаханих місцевих жителів вона чує дивну, сповнену містики історію про змія, після появи якого в селищі стали зникати люди. Проте Кора не вірить у це і разом із місцевим пастором намагається всіх заспокоїти. Герої втягуються в містичну й загадкову історію, в якій переплелися біль, страхи, наука, релігія, політика, життя, смерть і кохання… в різних його проявах.

Українська народна казка «Котигорошко»

https://казка.укр/kotigoroshko.html

Українська народна казка «Чорт-змій і запродані діти»

 https://derevo-kazok.org/chort-zmij-i-zaprodani-diti-ukrayinska.html

 

АУДІОКАЗКА - «Кирило Кожум’яка»https://www.youtube.com/watch?v=UznhROyME8M

Українська народна казка «Переможець зміїв»

https://derevo-kazok.org/peremozhec-zmiyiv-ukrayinska-kazka.html

АУДІОКАЗКА - Змія лагуни Гуама

https://www.youtube.com/watch?v=yYNKvu5m8v8

 

АУДІОКАЗКА  - Царівна Змія. Українська народна казка

https://www.youtube.com/watch?v=AhCEYoQzRzY