Ювілей книги — це відмінний привід познайомитися з твором літературного мистецтва або можливість знову пережити забуті історії.
135 років з часу написання Лесею Українкою вірша «Contra spemspero», казок «Біда навчить», «Лелія» (1890).
«Contra spem spero!» (з лат. Без надії сподіваюсь!) ‒ життєствердний вірш Лесі Українки, творче кредо поетеси, у якому звучить заклик до переборення труднощів на шляхах життя і боротьби.
Головна думка казки Лесі Українки «Біда навчить» - мудрим ніхто не народився, а навчився. Цей твір вчить не лінуватися, а працювати, не бути байдужим та сварливим, багато вчитися.
Казка «Лелія» - розповідь про хворого хлопчика та царицю ельфів – Лелію, яка знайомить його із чарівним світом квітів та деталями панського і селянського побуту. Казка навчає цінувати красу, жити в злагоді з природою, не боятися труднощів, сумлінно працювати, вміти почувати себе щасливим.
Казка «Лелія» https://казка.укр/lelija.html
135 років з часу публікації казки Івана Франка «Лис Микита» (1890)
Неперевершена сатирична поема-казка класика української літератури Івана Франка. Письменник майстерно замалював у образах і пригодах звірів соціально-побутові реалії західноукраїнського суспільства наприкінці 19-го - на початку 20-го століть. І все це з неповторним національним колоритом та глибокою моральною ідеєю. Головний герой твору розсудливий, запасливий, відважний, хитрий, підступний та шахраюватий персонаж, схильний поглузувати з ворогів, безоглядно дошкуляючи їм різними капостями.
135 років з часу публікації п’єси Михайла Старицького «Ой, не ходи, Грицю, та й на вечорниці» (1890)
Сюжет драми взятий Старицьким М.П. з народної пісні і народного переказу про Марусю Чурай. В первісній редакції, створеній десь біля 1885 р. драма й була названа іменем героїні переказу. Виставляти цю п’єсу цензура заборонила. П’єса Старицького в новій редакції під назвою «Ой, не ходи, Грицю, та й на вечорниці» у 1887 році почала свій славний шлях на українській сцені. Вперше її було надруковано в 1890 році у збірці п’єс М.П. Старицького.