середа, 29 листопада 2017 р.

Ювіляр листопада


29 листопада - 215 років від дня народження Вільгельма Гауфа (1802—1827), 
німецького письменника-казкаря
 Вільгельм Гауф – один із найвідоміших у світі казкарів. Його життя було коротким, всього 25 років. Проте написані ним казки живуть ось уже понад 200 років. 

Народився Гауф 29 листопада 1802 року в німецькому місті Штутгарті. Його батько служив секретарем у міністерстві іноземних справ. Він помер, коли Вільгельмові було сім років. Тоді ж мати переїхала разом із чотирма дітьми до свого батька у Тюбінген. У домі дідуся була величезна бібліотека, отож малий Вільгельм із книг здобував свої перші знання, потім навчався в монастирській школі, а далі – в університеті.
 
Отримавши університетський диплом доктора філософії та теології, Вільгельм влаштувався вихователем дітей у родині високого військового чиновника. З цією родиною він мандрував Європою, збирав яскраві подорожні враження, побував зокрема на батьківщині братів Грімм – у Касселі, у Парижі, Бремені, Антверпені. Власне для своїх вихованців він почав писати чарівні казки. А коли вони були надруковані в «Альманасі казок на 1826 рік», отримали визнання в усьому німецькомовному світі.

За своє коротке життя він устиг створити два романи, книжку сатиричних нарисів, чимало новел і три збірки казок. І якщо твори для дорослих стали помітним явищем у німецькій літературі, то казки завоювали собі світову славу. Окрім «Карлика Носа», особливо знаними казками є його «Каліф-чорногуз», «Маленький Мук», «Пригоди Саїда», «Холодне серце». Казки Гауфа цікаві не лише дітям, а й дорослим. Адже його казкові персонажі часом так схожі на нас самих, наших друзів і недоброзичливців, тут споконвічна боротьба добра і зла – перш за все у площині людських стосунків. Тому вони житимуть і далі – століття за століттям. Бо змінюються часи, а казки залишаються у вічності.


 


















"Яка краса, яке роздолля – це наша київська земля!"



В рамках відзначення 85-річчя з дня створення Київської області працівники центральної бібліотеки для дітей запропонували своїм користувачам  літературну подорож Київщиною, яка відбулася 28 листопада.

Читачі з задоволенням прослухали бібліографічний етюд «Яка краса, яке роздолля – це наша київська земля!» у виконанні бібліотекаря Галини Бондар. Пані Галина зворушливо декламувала поетичні рядки  про дивовижні краєвиди та чарівну природу рідного краю.

Яскравим доповненням до її розповіді був відеосюжет «Мальовнича Київщина», переглядаючи який юні читайлики милувалися чудовими пейзажами та самобутніми  неповторними місцями Київської області та отримували цікаву інформацію про них.


середа, 22 листопада 2017 р.

Турнір знавців-екологів «Екопрофесори»



В наш час здається всі розуміють, що таке екологія, та чи не на кожному кроці можна побачити сліди недбальства, бездумності, варварства людини: у найчарівніших куточках природи – купи сміття, понівечені кущі, витолочені квіти, зрубані дерева. Бездумно нищити зелене багатство – це те саме, що рубати гілку, на якій сидиш.
Саме проблемам екології працівники центральної бібліотеки для дітей присвятили турнір знавців-екологів «Екопрофесори», який відбувся 22 листопада під гаслом 
«Ми всі господарі природи, тож бережімо її вроду».


На початку заходу бібліотекар Антоніна Даценко розкрила читачам значення слова «природа» та розповіла про найгостріші проблеми екології й охорони навколишнього середовища.

 Учасники турніру, учні 5-Г класу БЗШ №11 (кл. керівник Лілія Спринчак), розділились на 2 команди – «Водограй» та «Чорнобривці» й активно змагалися в конкурсах: «ЕкоАБВГДейка», «Запитання – відповідь», «Далі… Далі», «Заморочки з бочки», «Гонка за лідером», «Буває – не буває», «Екологічний словник», «Народні порівняння про природу», «Перевтілення», «Анаграми»; демонстрували свої знання про птахів, звірів і дерева.



Екознавці згадували пісні, літературні твори про природу. Викликав зацікавленість конкурс «Птахи знайомі та незнайомі», в якому п’ятикласники відгадували різних птахів за звуками голосів.

Родзинкою заходу став конкурс екологічної листівки під назвою «Небрудни криниці, бо схочеш водиці».



Команди впевнено пройшли всі випробування. З рахунком 43: 41 перемогла команда «Чорнобривці», гравці якої отримали почесне звання «Екопрофесори».


 Захід сприяв вихованню у підлітків екологічної культури та формуванню екологічного світогляду

«На колінах стою перед вами, сповідаю жалобу сумну»



«Пам’ять – нескінчена книга, в якій записано все – і життя людини, і життя країни. І сьогодні, через 84 роки, жахливо згадувати, але не можна забути ту страшну трагедію, що розігралася на благословенній землі квітучого українського краю. Ми з болем поговоримо сьогодні про генофонд українського народу, непоправно підірваний Голодомором 1932-1933 років», – такими словами розпочала бесіду-спогад «На колінах стою перед вами, сповідаю жалобу сумну» з восьмикласниками БЗШ№11 методист ЦДБ Тамара Шпак. Вона навела страшні приклади та цифри найчорніших часів історії України, коли голодною смертю померло понад 10 мільйонів українців, вимерли та зникли цілі села...

Бібліотекар Галина Бондар запропонувала увазі школярів трилогію письменника-краянина Андрія Гудими «Тече до Бога моя сльоза», в якій автор майстерно розповів про лихоліття, які довелося пережити українському народові на своїй хресній дорозі.

 Зворушили учасників заходу свідчення людей, які потерпали від голодомору та репресій у Білій Церкві та околицях. Діти зачитували спогади мешканців міста, висвітлені у збірці «Голодомор у Білій Церкві», ділилися своїми враженнями від прочитаного та декламували вірші: «Ти кажеш не було голодомору?», «Біла молитва братика», «Хліб насущний – святиня», «Болісний відгук», «Відлітали душі».

 Закінчилася бесіда-спогад вшануванням жертв голодомору хвилиною мовчання.


понеділок, 20 листопада 2017 р.

Майдан. Спогади



21 листопада Україна святкує День Гідності та Свободи, затверджений указом Президента України Петра Порошенка «Про День Гідності та Свободи» від 13.11.2014 № 872/2014. 

 Свято було запроваджено задля донесення до сучасного і майбутніх поколінь об’єктивної інформації про доленосні події в Україні початку XXI століття (Помаранчеву революцію та Революцію Гідності), а також віддання шани патріотизму й мужності громадян, які стали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини, національних інтересів нашої держави та її європейського вибору.

Майдан Незалежності – те місце, де українці здобували свободу. Це дивне, неймовірне місце, потужна точка енергії нашого народу, де встигли відчути все: і радість, і безвихідь, і горе, і біль, і гордість, і повагу.
  https://www.youtube.com/watch?v=n2oVS9jTiQ8



Шановні читачі! У чергову річницю Майдану, важливо згадати, відтворити, зафіксувати, поділитись фото, яскравими відеоспогадами, думками, меседжами... 

Пропонуємо вашій увазі  cпецпроект ICTV
"Революція гідності".  Цей відеоспогад не просто дань пам’яті, добірка відео, а важливе повернення туди і тоді, аби віддати шану Героям, відчути силу кожного не бути байдужим. Тут відтворено відеокадри у ключові моменти Революції Гідності, а також рефлексії, спогади людей, які були на Майдані, підтримували один одного в ті дні.
https://www.youtube.com/watch?v=qukYAlUHX6k