пʼятниця, 11 квітня 2025 р.

Книги-ювіляри 2025 року

 


       Книги, як і люди, мають свій рік народження. Вашій увазі книги-ювіляри 2025 року українських письменників, яким цього року виповнюється 35 років.

Зірка Мензатюк «Тисяча парасольок» (1990)

До  збірки увійшли казки: «Як автобус мандрував»,  «Ярмарок», «Тисяча парасольок», «Цикламен», «Казка про галантного кавалера», «Загублене серце»  та «Три дні старого року»

Юрій Винничук повісті-казки «Королевич-машкара», 

«Місце для дракона» (1990)

В повісті Ю.Винничука «Королевич-машкара» діють не тільки реальні герої, але й добрі та лихі чарівниці, відбуваються чудесні перетворення на фоні звичайного, буденного життя.

«Місце для дракона» - алегорична повість-казка про середньовічне князівство Люботин на Галичині, де співіснують добрий дракон Грицько –поет та християнин, мудрий Пустельник, підступний князь, легковажна князівна та хоробрі лицарі. Що станеться, коли народові буде замало смерті змія, бо зло ним не вичерпалось? Що буде, коли він кинеться шукати й інші джерела зла? Одного дракона на всю державу замало. Де взяти ще стільки драконів, аби кожен мав кого розіп’ясти? Ці та інші гострі питання постають перед героями казки.

Всеволод Нестайко  «Таємничий голос за спиною» (1990)

Женя Кисіль і Вітасик Дорошенко, звичайні київські школярі, ніколи не думали, не гадали, що їм доведеться розплутувати загадкові злочини з присмаком містики. Проте хіба можна лишатися осторонь, коли поруч коїться неймовірний детектив? І коли допомоги потребують капітани міліції?.. Захопливі повісті запрошують юного читача приєднатися до карколомних пригод, взяти участь у розслідуванні й опинитися віч-на-віч із загадками, пояснення яких іще не знає сучасна наука.

Галина Малик «Пригоди Алі в країні Недоладії» (1990)

Казкова розповідь про незроблені справи.Книга розпочинається тим, як дівчинка подарувала бабусі рушник, який не встигла вишити. Їй стає соромно, тому вона йде до своєї кімнати. І ось тут розпочинаються дива! У кімнаті з'являється маленький чоловічок, який за 100 недороблених справ забирає Алю (так звали головну героїню) до країни, яка зветься Недоладією. В країні у всіх дуже дивні імена: Недочеревик, Недождень, Недопопелюшка, Недороль. Аля перша жива істота, яка попала до Недоладії. Всі інші - це недороблені, недомальовані, недошиті речі, про які забули їхні власники. Найголовніший в цій країні - Перший Недорадник, якого боїться навіть Недороль. У Недорадника немає голови. Аля робить все, аби знов повернутися до рідної домівки, тому завершує всі свої справи до кінця. Книга дуже позитивна та повчальна.

 

четвер, 10 квітня 2025 р.

Традиційні українські прикраси від прадавнини до сьогодення

 



Українські традиційні прикраси – частина нашої історії та самобутньої культури. Мотиви прикрас дістались нам від предків, які вкладали в ці узори та елементи глибокий сакральний та обереговий зміст.

Самобутній українській естетиці, що сформувалася в козацький час  і відобразилася передусім у традиційних прикрасах, була присвячена народознавча година  «Традиційні українські прикраси від прадавнини до сьогодення», яка відбулася в ЦДБ 10 квітня з читачами – учасниками Всеукраїнської військово-патріотичної гри «Джура – Котигорошко», представниками рою «Нащадки козаків», учнями гімназії-початкової школи №11.

На тлі презентації «Споконвічна краса» завідувачка ЦДБ Олена Корнієнко розповіла користувачам цікаві й маловідомі факти про культурну спадщину, найбільш поширені традиційні прикраси: вушні, шийні та нагрудні вироби (намисто, салби, шелести,  поцьорки, дукати, згарди, гердани, силянки та інші), які разом з українським вбранням створювали довершені образи козаків і козачок. 


 

Учасники заходу дізналися про різноманітну символіку, форми, матеріали, кольори прикрас, їх значення як оберегів, талісманів. Відвідувачі з’ясували, що найбільш розповсюдженою жіночою прикрасою було намисто, а його найпопулярнішим кольором був червоний - колір сміливості, відваги, любові, що символізує невичерпну енергію.

Зацікавив гравців і той факт, що зображення прикрас знайшло відображення на сторінках паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

«Нащадки козаків» взяли участь у народознавчій вікторині  «Скарби козацької родини», яка закріпила їхні знання. За зображенням на малюнках учасники визначали назви речей, якими оздоблювала себе українські пані.


 


                

Захід супроводжувався народними українськими піснями.


 

          На завершення заходу було проведено огляд матеріалів виставки-галереї «Споконвічна краса», де була представлена не тільки література з  цієї теми, а також традиційні українські прикраси. Родзинкою заходу стала фотосесія, де моделі-дівчата прикрасили себе намистом, а хлопці – головними уборами з елементами прикрас.


 



Вітальний майданчик


 

Вітаємо з днем народження 

Вікторію Ноду!

Бажаємо доброго здоров’я, щирої любові, гарних миттєвостей, позитивних емоцій, приємних сюрпризів.  Нехай мрії здійснюються, а везіння та добробут йдуть поруч. Бажаємо кожен ранок зустрічати з гарним настроєм і з величезним бажанням жити в задоволення та бути щасливою, щоб кожен день приносив яскраві моменти щастя і велику удачу в справах, щоб кожен вечір дарував душевне тепло і спокій, щоб все життя було доброю казкою і чудовою довгою історією.


 


середа, 9 квітня 2025 р.

Коли в гості завітали бібліотекарі…

         В дитячому садочку № 30 «Росиночка» 9 квітня відбулася надзвичайна подія – в гості завітали бібліотекарки центральної бібліотеки для дітей, а це означає, що буде цікаво, пізнавально і дуже весело.

Лариса Олійник і Вікторія Нода подарували малюкам справжнє свято. Розпочалася зустріч зі знайомства з бібліотечною мишкою Сіроманкою, що живе на книжкових полицях і знає багато загадок, які дітлахи дружно і завзято відгадували. Всі разом, діти і вихователі, пригадали сюжети українських казок, щоб  дати правильні відповіді на запитання вікторини «Казкові вузлики».


 


А далі на хлопчиків та дівчаток  чекала лялькова вистава. Малеча з хвилюванням спостерігала за пригодами розумника Мишка та бешкетника Тимка у бібліотеці. Допомагала Мишку переконати неука, що книжки – це найкращі друзі дітей, розумні помічники та мудрі порадники. 


 

Неабиякий захват у майбутніх читачів викликала можливість самостійно погортати яскраві книжкові сторінки, познайомитися з чудовими дитячими журналами, а ті хто вже вміє читати, з гордістю демонстрували бібліотекаркам свої досягнення. 


 


Завершилася зустріч веселим танком з мишкою Сіроманкою і дружною обіцянкою  обов’язково записатися до бібліотеки.