понеділок, 30 квітня 2018 р.

Ювіляр квітня


 30 квітня - 135 років від дня народження  
Ярослава Гашека (1883—1923), 
чеського письменника-сатирика


Ярослав Гашек насамперед відомий в Україні як літературний батько бравого солдата Швейка.

       Два з половиною роки перебував чеський письменник  на українській землі. Воював зі зброєю в руках у російській армії, активно співпрацював у Києві в часопису «Чехослован», писав бестселер про бравого солдата Швейка. Передували написанню книги пригоди самого Гашека, які й лягли в основу роману. І велика частина цих пригод відбувалася в нашій країні. Про це сьогодні нагадує пам’ятна дошка на Володимирській вулиці Києва: «У цьому будинку в 1916—1918 роках жив і працював видатний чеський письменник-гуморист Ярослав Гашек».

Восени 1917 року в Києві вийшла повість Гашека «Бравий вояка Швейк у полоні». У ній цей «дурень у компанії» вперше отримує ім’я. Але в тому вигляді, у якому знає роман сучасний читач, Гашек почав писати книгу тільки в 1921 році. Персонажі роману показані на тлі суспільних процесів, викликаних Першою світовою війною (1914-1918). Кмітливий, дотепний та винахідливий солдат Швейк щасливо виплутується з усіх пригод, які випадають на його долю, з честю виходить навіть зі, здавалося б, безвихідних ситуацій. «Я дуже люблю цього бравого вояка Швейка і, змальовуючи його пригоди під час світової війни, переконаний, що всі ви сповнитесь симпатією до мого скромного, невідомого героя» (Ярослав Гашек).

       Ярослав Гашек є одним із небагатьох знаменитих сатириків свого часу.

       Літературна спадщина письменника представлена величезною кількістю сатиричних та гумористичних оповідань, конкретна цифра яких досі невідома. Публікувалися вони в основному в журналах, окремими збірками вийшло небагато:  «Клопоти пана Тенкрата» (1912), «Супутник іноземців» (1913), «Моя торгівля собаками та інші гуморески» (1915). З-поміж них — «Бравий вояк Швейк та інші дивовижні історії».

        Він вважається автором всього приблизно півтори тисячі творів. Частину з них він видавав особисто, але вельми великий обсяг робіт був виданий вже після його смерті. До сих пір невідомі всі псевдоніми, під якими він друкувався в чеських газетах та журналах. Та й сама біографія письменника – служба в трьох арміях, життя у двох імперіях і двох республіках, - не дуже сприяє пошукам його творів. Тому не дивно, що нові книги під авторством Гашека виходять на світ до сих пір.

Ярослав ГАШЕК «Пригоди бравого вояка Швейка»
 http://litopys.org.ua/hasek/has.htm

четвер, 26 квітня 2018 р.

І все перекреслив урановий атом



26 квітня 1986 року сталася жахлива трагедія на Чорнобильській АЕС, масштабна катастрофа, яка згубила життя багатьох тисяч людей.

Саме про цю подію йшлося у бесіді-вшануванні «І все перекреслив урановий атом…», яка відбулася в центральній бібліотеці для дітей 25 квітня.


Ведуча заходу, завідувачка ЦДБ Олена Корнієнко ознайомила учасників заходу з деталями трагедії на ЧАЕС, її наслідками та подвигом героїв-ліквідаторів, які, ризикуючи собою, першими прийняли на себе вогонь атомної катастрофи. А ліквідатори чорнобильської аварії, бібліотекарі ЦДБ Тамара Шпак та Марія Джура поділилися своїми спогадами про ті трагічні події.




Учні 5-Г класу БЗШ № 11 (кер. Спринчак Л.А.) декламували вірші, переглянули відеофільм «Репортаж із Чорнобиля» та здійснили віртуальний тур до національного музею «Чорнобиль».
Сучасна експозиція музею налічує понад сім тисяч експонатів, серед яких розкриті документи, карти з грифом «Таємно», фотографії та інші унікальні матеріали, що змушують замислитися про найболючіші виклики сьогодення, серед яких екологічні, соціальні, духовні збитки, заподіяні катастрофою.

Увазі присутніх була запропонована книжково-ілюстративна виставка «Попіл Чорнобиля».

Пам’ять про всіх, хто віддав своє життя за долю мільйонів людей, вшанували хвилиною мовчання.
  
Доземно вклоняємося, дякуючи ліквідаторам цієї страшної аварії. Схиляємо голови перед живими, перед пам’яттю передчасно померлих від радіаційного смерчу.

вівторок, 24 квітня 2018 р.

Пісні, як люди, мріють і живуть


Між композиторів – співак,
Між співаків – поет питомий,
В поетів – композитор він,
В народі – просто всім відомий.
В. Іванців  
      

      23 квітня читальна зала  центральної бібліотеки для дітей зібрала поціновувачів поетичного слова на творчу зустріч із поетом-піснярем, композитором та виконавцем Анатолієм Івановичем Кульчицьким, автором десяти пісенних збірок,  семи вокальних циклів і трьох книг-спогадів про видатних особистостей України і нашого міста. Захід був присвячений 80-й річниці від дня народження поета.


      У  вступному  слові поет згадав про своє дитинство, перші прочитані книжки, навчання  у школі,  розповів дітям про свій творчий шлях, поділився життєвим досвідом. А потім запросив присутніх у чарівну мелодійну подорож з віршами і піснями.


      Зустріч розкрила всі грані творчості Анатолія Івановича - члена Національної музичної спілки України, лауреата літературно-мистецьких премій: ім. Володимира Винниченка, І. Нечуя-Левицького та Миколи Сома, чисельних пісенних конкурсів і фестивалів, почесного громадянина Білої Церкви,  члена Золотого фонду міста.

       Учасники заходу мали змогу доторкнутися до справжньої поезії, уважно слухали поетичні рядки автора зі  збірок «Тебе, кохана Україно, до серця в пісні пригорну…», «Білоцерківщина – мій отчий край», «Освідчення», «Дарую серце Білій церкві», «Як вересень уже я золотий…».


      Поет-пісняр виконував власні пісні, які увійшли в збірку «Пісні, як люди, мріють і живуть…», а їх у творчому доробку митця  понад 600. Це були хвилини справжньої естетичної насолоди.


      Зустріч була невимушеною та дуже щирою. Кожен присутній поніс із собою іскорку радості та світла, а Анатолій Іванович побажав усім дітям вчитися та бачити радість кожного дня.


      Завідувачка бібліотекою Олена Корнієнко від імені бібліотекарів і читачів щиро подякувала вельми поважному гостю за чудову зустріч та приємні хвилини спілкування з поетом, музикантом  і просто прекрасною людиною, яким безумовно є Анатолій Іванович Кульчицький, побажала йому щасливого творчого многоліття.

понеділок, 23 квітня 2018 р.

23 квітня - Всесвітній день книги і авторського права


   Те, що книга - джерело знань, сьогодні знають навіть наймолодші читачі. Але, крім цього, книга є «унікальним засобом самовираження, просвіти й комунікації».

   Свято, ідея організації якого належить Організації об'єднаних націй з питань освіти, науки і культури, сьогодні відзначається в десятках країн світу. 

Вперше цей день стали святкувати в Іспанії в Каталонії (1996), де уже понад 80 років існує традиція дарувати в день святого Георгія троянди і книжки тим, кого любиш.

Щиро вітаємо всіх шанувальників книги, усіх тих, хто шанує й розвиває друковане слово, із Всесвітнім днем книги і авторського права!

Любі читайлики!
 
У день книги пропонуємо вам нові дитячі книжкові видання!

Лущевська О. Втеча / Оксана Лущевська. – К. : Грані-Т, 2011. – 24 с. : іл. – (Серія «Книготерапія»).
Хто, скажіть-но, в дитсадочку не боїться щеплення? Ще б пак: щойно в коридорі з’являються лікарі й медсестри в білосніжних халатах, як і найсміливішому з малюків  неодмінно захочеться… втекти! Утекти якнайдалі, сховатися в шафі, підкупити товариша цукеркою, заритися з головою у м’якенькому ліжечку, як Івась Круть із оповідання Оксани Лущевської, – щоб ніхто-ніхто не знайшов і в жодному разі не зробив це страшне ЩЕП-ЛЕН-НЯ!
Касдепке Г. Зачіпки детектива Нишпорки. Канікули детектива Нишпорки / Гжегож Касдепке. – Х. : Школа, 2016. – 136 с.
Детективна агенція "Рожеві окуляри" працює на повну силу. Для неї нема ні канікул, ні вихідних, адже щодня може щось трапитися... Тому детектив Нишпорка пильнує й уважно розглядає кожну річ чи підозрілу людину, тим паче якщо ця людина - небезпечний суперник детектив Мертвяк. І якщо пан Нишпорка таки знайде якусь зачіпку, то робота буде всім: розгадувати ту зачіпку доведеться і йому, і читачам.
Маске У. Зайченя Стриб шукає друзів / Ульріх Маске. – Х. : Віват, 2016. – 32 с. : іл.
Самому так нудно гратися та стрибати по калюжах! Тому маленький Стриб вирушив на пошуки друга. Та де ж його знайти? Рибка живе у воді, білка — на верхівці дерева, а місяць взагалі мовчки поглядає на нас із небес… Проте Стриб не полишає надії. Аж ось одного разу до нього у двері постукав особливий гість… Ця зворушлива історія потішить маленьких читачів і навчить їх справжньої дружби.
Роздобудько І. Пригоди на острові Клаварен: повість / Ірен Роздобудько. – К. : Грані-Т, 2011. – 120 с.: іл.
Вирушаючи в подорож малесенькою річкою, слід бути особливо обережними, якщо на ній є старезна дамба. Бо в дамбі, можливо, є печера… А в печері – щонайсправжнісінька часова діра… Що чекає на допитливих п’ятикласниць, юних шукачок пригод Клаву й Рено? Безлюдний острів, який можна назвати своїми іменами, ночівля у кроні дерева, а на сніданок – черепашача яєчня під кокосовим соусом… Та це ще не все. Адже до безлюдних островів нерідко навідуються пірати – і тоді стає по-справжньому небезпечно!
Росіцький Р. Киця-мандрівниця зі старого двору / Роман Росіцький. -  К. : АВІАЗ, 2015. – 48 с. : іл.
Героїня цієї книжки Кицька Настя – істота страшенно непосидюча. Одного погожого дня задивилася вона на літаки і так їй захотілося в мандри, що спасу нема. Зі всіма у дворі перезнайомилася, а скільки незнайомців десь по світу бродить – не злічити. Отож, недовго думаючи, зібралася вона у мандри і пішла собі. А що її чекає там, за межами Старого Двору, ви і дізнаєтеся, прочитавши цю книжку.
Чубач Г. Живі літери / Ганна Чубач. – Х. : Школа, 2016. – 96с.
У книзі на вас чекають абетки, лічилки та разні навчилки, які перетворять читання на цікаву захопливу пригоду, бо слова у книзі ввічливі, скоромовки ловкі, побрехеньки веселі, а літери — живі, граються й під язик ховаються!!!
Шкляр В. Песик Гав, соловейко, джміль і два жолуді / Василь Шкляр. – Львів: Апріорі, 2016. – 48 с. : іл.
Це подарункове видання двох видатних митців – письменника Василя Шкляра та художника Кость Лавра. Дитячий світ – то суцільні дива та неймовірні пригоди. І якими ж яскравими вони постають в оповідках автора знаменитого «Чорного Ворона» під пензлем одного з найкращих європейських ілюстраторів. Паралельний текст англійською стане унікальною допомогою для розумненьких хлопчаків і дівчаток, охочих змалечку вивчити іноземну мову.