середа, 26 грудня 2018 р.

Ювіляр грудня


 28 грудня - 50 років від дня народження
 Івана Михайловича Андрусяка (1968), 
українського поета, дитячого письменника, прозаїка, літературного критика, перекладача

 Народився він 28 грудня 1968 року в селі Вербовець Косівського району Івано-Франківської області. Закінчив філологічний факультет Івано-Франківського державного педагогічного інституту імені В.С. Стефаника. Живе в Березані під Києвом, працює головним редактором видавництва «Фонтан казок».
 
Лауреат літературного конкурсу видавництва "Смолоскип" і премії "Благовіст".

З 2005 року Іван Андрусяк звертається до дитячої літератури — в часописах, альманахах і антологіях друкуються вірші, які згодом увійшли до книжки «М'яке і пухнасте» (2010).

 2007 року виходить друком повість-казка для дошкільнят і молодших школярів «Стефа і її Чакалка». У ній автор використовує фольклорний образ Ча́калки — казкової істоти, якою на Слобожанщині й Полтавщині в давнину батьки лякали своїх неслухняних дітей: мовляв, та прийде вночі, забере таку дитину в мішок і понесе в темний ліс. Саме так і стається з героями повісті, які втрапляють у казкову «школу чакалок і бабаїв», де їм дозволено робити все, що заманеться. Письменник описує ці сцени з гумором, проте головну увагу концентрує на дитячій психології, наголошуючи на тому, що добро й любов перемагають неодмінно, й завдяки їм дитина може навіть «перевиховати» казкове страшидло.

Дошкільнятам адресовані «Звіряча абетка» (2008) і
«Зайчикова книжечка» (2008) — вірші й віршовані казки; а також повість-гра «Хто боїться Зайчиків» (2010), удостоєна першої премії літературного конкурсу «Золотий лелека».

Дітям молодшого і середнього шкільного віку адресовані веселі пригодницькі повісті «Сорокопуди, або Як Ліза і Стефа втекли з дому» (2009) і «Кабан дикий — хвіст великий» (2010); а старшокласників зацікавить книжка біографічних оповідань «Іван Андрусяк про Дмитра Туптала (св. Димитрія Ростовського), Григорія Квітку-Основ'яненка, Тараса Шевченка, Ніла Хасевича і Олексу Довбуша» (2008).

Проте сам письменник «головним» своїм дитячим твором вважає невеличку повість «Дядько Барбатко сміється» (побачила світ 2008 року в книжці «Три дні казки»), в якій у формі поетичної казки оповідається дитині про тонкощі людських взаємин, про неповторність кожної людини у світі, про любов і біль, про глибинний зв'язок людини і природи, про красу і складність життя.


Літературне читання. Іван Андрусяк  

Андрусяк І. Вісім днів з життя Бурундука: повість  / Іван Андрусяк. - К. : Грані-Т, 2010. – 72 с. : іл.
Кому ж не хочеться бути героєм класу, а може, й усієї школи?! Краще від інших стрибати через козла і лазити по канату, забивати хвацькі голи й не боятися навіть директора… Тоді хлопці завжди братимуть тебе в команду, а головне – ніхто з тебе не насміхатиметься й не називатиме образливим прізвиськом. А може, навіть ота задерихвістка з паралельного класу – кісочки-бантики-сюсі-пусі – зверне на тебе увагу… Але на що ти готовий для того, щоб усього цього домогтися?!
Головний герой - школяр Івась Бондарук, якого в класі прозвали Бурундуком через те, що він "щокастий" і не любить фізкультури. Наражаючись на постійні кпини однокласників, він вирішує вчинити щось незвичайне, щоб виділитися, і для цього намагається скористатися стародавнім фольклорним рецептом - вивести собі кишенькового чортика.
Андрусяк І. / Закоханий Бурундук та інші розбишацькі історії: повість  / Іван Андрусяк. – К. : Видавництво Книжковий клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2015. – 96 с. : іл.
Нова весела і кумедна повість від улюбленого письменника українських дітей! Пригоди звичайного школяра Івана на прізвисько Бурундук, який вперше у житті закохався, не залишать байдужими юних читачів. Заради дівчинки з каштановими косичками Бурундук веде таємне детективне розслідування, шукає інформацію «ЕЗКонтакті» і навіть приходить на дискотеку, де сподівається зустріти цікавий «об'єкт»... Та чи наважиться він нарешті підійти до неї? Іноді найпростіше рішення виявляється найкращим...
Андрусяк І. Кабан дикий – хвіст великий / Іван Андрусяк. – К. : Грані-Т, 2010. – 72 с. : іл.
У цій книжці ви знову зустрінетеся з героями повісті Івана Андрусяка «Стефа і її Чакалка», які полюбилися не лише багатьом юним читачам, а й навіть їхнім батькам.
Екскурсія осіннім лісом – захоплююча штука, особливо якщо її веде сама Чакалка... Утім, не радійте передчасно, бо на весь клас чекає тут страшна небезпека! Колишні Чакалчині приятелі, Бабай і його страшидла, задумали ВЕЛИКУ ПОМСТУ!!! І хтозна, чим би все закінчилось, якби не кмітлива Стефа, безстрашний зайчик Куслапко та їхні нові лісові друзі...
Андрусяк І. Третій сніг / Іван Андрусяк. – К. : Фонтан казок, 2016. – 64 с. : іл.
«Це казка з нібито традиційними для жанру персонажами – їжаком, зайцем, вовком, ведмедями тощо. Живуть вони, ясна річ, у лісі й роблять те, що їм і належить робити, зокрема, ходять до лісової школи – ще одне відверте покликання до вельми хорошої традиції, зокрема нестайківської, – ділиться Іван Андрусяк.
Хтось із них сильний, а хтось розумний, і, як водиться, вони одні одним протистоять, – це так само один із традиційних казкових сюжетів. І ще, звісно, не обходиться без дивака – теж персонаж, який цілком уписується в рамці казкової традиції.

понеділок, 24 грудня 2018 р.

Колядці «Тиха ніч» - 200 років



"Тиха ніч, свята ніч" - українська різдвяна колядка, одна з найпопулярніших різдвяних колядок, яку колядують переважно на Святий вечір.

Рівно 200 років тому – 24 грудня 1818 року в надвечір’я Різдва в Австрії світ вперше почув поему, яка стала однією з найпопулярніших колядок у світі.

“Тиху ніч” вперше заспівали в надвечір’я Різдва у храмі святого Ніколауса в селищі Оберндорф Австрійської імперії.

Слова до цієї колядки написав молодий католицький священик Йозеф Мор, а музику написав Франц Ксав’єр Ґрубер, органіст та шкільний вчитель.

Існує популярна легенда, що мелодія “Тихої ночі” була написана тому, що зламався орган в парафіяльній церкві Мора – святого Ніколауса.

Відповідно до цієї історії, священик написав слова до Stille Nacht (саме так вона називається оригінальною німецькою), і попросив Ґрубера скласти акорди для гітари, щоб забезпечити музичний супровід для віґілійної Літургії. І все це відбулось впродовж кількох годин Різдвяного вечора 
1818 року.

Пізніше колядка поширилась з цього невеличкого села до інших сіл і міст Австрійської Імперії, а потім – 
по всьому світу.

Варто зазначити, що ця колядка була написана в часи, коли в людських головах ще були свіжі спогади про Наполеонівські війни. Саме тому поема про тишу і мир була тоді дуже доречною, і власне ця колядка говорить про вселенський мир, який Христос приніс світові.

пʼятниця, 21 грудня 2018 р.

Книжкові новинки


Шановні читачі!

Пропонуємо вашій увазі  книжкові новинки, 
серед яких  пригодницькі книги та фантастика, а також видання, сповнені дорослих проблем, 
емоцій і переживань.
 Кожен знайде щось захоплююче і цікаве.
 
Вілсон Дж. Вечірка з ночівлею: повість / Джаклін Вілсон. – Тернопіль: Богдан, 2012. – 136 с.
Вечірки з ночівлею – найцікавіші! І у кожної буде своя.
Усі Геленині подруги входять до Абеткового клубу: Ані, Белла, Венді та Ґлорія вже влаштовували вечірки з ночівлею на свої дні народження. Гелена теж хотіла б усіх їх запросити, але їй не хочеться, щоб її друзі дізналися про її сестру…
Нова зворушлива повість від усесвітньо відомої дитячої письменниці піднімає нелегкі, але напрочуд важливі теми. Дружба, визнання однолітками, стосунки у родині – усе це тут є, але є іще щось дуже важливе. Головна героїня, яка має сестру з особливими потребами, не лише познайомить вас із цією проблемою, а й пояснить, як ставитися до однолітків з фізичними та розумовими вадами.
Гантер Е. Небезпечний шлях / Ерін Гантер. – Х. : АССА, 2018. – 336 с. – (Серія «Коти-вояки»).
П'ята книга серії світового бестселера «Коти-вояки».
Лютий ворог став сильним і могутнім, як ніколи. Але Вогнесерду немає звідки чекати допомоги. Його Клан ще не оговтався після страшної пожежі, а провідниця знесилена і втратила віру. До того ж у лісі з’являється нова загроза, яка може знищити усіх котів Громового Клану.
Гантер Е. Темні часи / Ерін Гантер. – Х. : АССА, 2018. – 320 с. – (Серія «Коти-вояки»).
Шоста книга серії світового бестселера Коти-вояки.
Новий провідник Громового Клану разом із даром дев’яти життів отримує від пращурів-вояків загрозливе застереження: Лев із тигром зустрінуться в битві, і кров запанує над лісом. Що означають пророчі слова Зореклану?
Намагаючись розгадати цю загадку, Вогнезір робить усе можливе, аби захистити Громових котів від жорстокої помсти давнього ворога. Та він навіть і не підозрює, що тепер у його лапах не тільки майбутнє власного Клану, але й усього лісу.
Стрижевська Т. Файні товсті дівки, йо!: повість / Тетяна Стрижевська. – К. : Фонтан казок, 2018 с. : іл.
Мілка й Зоряна - абсолютно сучасні дівчатка! Вони знають геть усе про моду і їхнє життя, розписане за канонами провідних жіночих журналів. Та ось одного разу невблаганна доля на цілий місяць закидає їх до бабусі в далеке карпатське село. І тут ґламурність мусить пройти випробування Справжністю! Що від неї залишиться на лоні справжньої природи, у спілкуванні зі справжніми людьми - та ще й тоді, коли у дівчаток уперше починають зароджуватися справжні почуття? Навдивовижу тонка психологічна повість Тетяни Стрижевської «Файні товсті дівки, йо!» - переможець конкурсу «Напишіть про мене книжку!», оголошеного видавництвом «Фонтан казок» з метою прости­мулювати українських письменників до творення книжок, у яких ключовим є образ сучасного підлітка.