середа, 30 січня 2019 р.

На Аскольдовій могилі – України цвіт


Вшануванню пам’яті Героїв Крут – «перших кіборгів», які захищали Київ, працівники центральної бібліотеки для дітей присвятили історичну годину 
«На Аскольдовій могилі – України цвіт».


На початку заходу користувачі ЦДБ долучилися до перегляду документального фільму «Крути – молода кров» із серії «Україна – забута історія», присвяченого далеким подіям на невеликій станції Крути 29 січня 1918 року.


Завідувачка відділом обслуговування Інна Кабула розповіла читачам – учням 6-В БЗШ №4 (кл. керівник З. Кубишева) про цю героїчну й водночас трагічну подію – бій під Крутами, де загинули найкращі представники українського студентства, які чинили опір чисельній армії червоногвардійців на підступах до столиці України. Підлітки уважно слухали уривки зі збірки документальних матеріалів та досліджень «Крути. Січень 2018 року» – спогади учасників та очевидців бою, яким вдалося вижити.


Найбільш активні читачі – Вікторія Валігура, Катерина Діденко, Софія Мережинюк виконали поетичні твори «Бій під Крутами» Олексія Тичка, «Пам’яті тридцяти» Павла Тичини, «Крутянці» Олексія Шевченка.


 Зацікавив школярів й огляд книжкової виставки «Пам’ятаємо героїв Крут», де були представлені документи про подвиг українських юнаків, який навічно залишиться в історії, як символ національної честі та нескореного духу української нації.



По закінченні заходу діти довго не розходилися, роздивляючись на екрані мурал «Крути 1918» із зображенням командира та п’ятьох солдатів у сірих шинелях старого зразку, який нещодавно з’явився у Києві на вулиці Великій Васильківській біля станції метро «Палац Україна» (автор – художник-монументаліст Андрій Пальваль).


Учасники заходу усвідомили – неможливо викреслити з людської пам’яті той великий та безсмертний подвиг юних студентів, що захищали українську державність, поклавши на її вівтар найцінніше – власне життя.

понеділок, 28 січня 2019 р.

На поріг ступила Свинка Земляна


 За китайським календарем 2019 рік має символ 
Жовтої (Земляної) Свині  
й  настає 5 лютого.

Свиней важко назвати улюбленцями письменників. Якщо про песиків, котиків і навіть корів та коней написано чимало книжок, то свиня – дискримінована в літературі тварина.

В багатьох дитячих творах поросятка змальовані як позитивні, кумедні або симпатичні персонажі. Ви в цьому переконаєтеся самі, якщо ознайомитесь із добіркою книг.

Позаяк свинка є символом прийдешнього року, це нагода згадати про її позитивні якості і прочитати якусь зі «свинячих» книжок.

Запрошуємо до читання. 

Аттлі Е. Про поросятко Хлюпа / Елісон Аттлі ; пер. з англ. І. Румянцевої, І. Баллод. – К. : Махаон-Украна, 2005. – 96 с.: іл. – (Подорож у казку).
Цікава історія про жителів однієї лісової галявини - поросятах Хлюпе, Тупе, Шльопе, та сестричку Хрю. Жили вони собі в своєму чудовому будиночку під солом'яною стріхою, були дуже дружними, але ще маленькими. І тому за ними, малюками, наглядав дядечко Борсук. У кожного поросяти були свої обов'язки, і вони з ними дуже добре справлялися. Ось, наприклад, товстенький Туп був кухарем. Він добре готував ... Але це ще не все. Тобто, не все так просто, тому що пригод у поросят було безліч і самих різних і несподіваних. Заходьте на цю лісову галявину, і ви про все дізнаєтеся. А чудові ілюстрації художника Людмили Комунар збагатять вашу уяву, і ви яскравіше уявите собі події, що відбуваються з казковими героями.
Винничук Ю. Історія одного поросятка : казка / Юрій Винничук. – Харків : Фоліо, 2015. – 24 с. : іл.
Жило в одному селі порося, яке потрапило до королівського палацу, потім стало ватажком піратів, а потім і адміралом французького флоту. Дружиною була сама принцеса, якій, звичайно, довелося постаратися, щоб заслужити честь пов'язати свою долю з поросям. Їй навіть довелося вивчити рідну мову і навчитися готувати його улюблену страву.
 «Історія одного поросятка» —найкращий у світі «поросячий» бестселер! Написав його чудовий український письменник Юрій Винничук, а ілюстрації створив натхненний гуцульськими кахлями визнаний майстер книжкової графіки Олег Петренко-Заневський.
ДіКамілло К. Мерсі Вотсон — рятувальниця : книга 1 / Кейт ДіКамілло ; пер. з англ. В. Панченка – К. Рідна школа, 2017. – 64 с. : іл.
Кумедна, весела та повчальна історія. Це перша частина пригод сміливої та завзятої свинки Мерсі. Для містера і місіс Вотсон, Мерсі — не просто свинка. Вона їх домашня улюблениця, до якої вони ставляться як до власної дитини. Найбільше Мерсі полюбляє гарячі грінки з маслом та спати зі своїми господарями. Одного разу в будинку Вотсонів трапилася біда — прямо посеред ночі підлога під ліжком містера та місіс Вотсон ... провалилася! Як же бути? Хто врятує цю милу подружню пару? Невже це буде їх свинка Мерсі?...

Електронні казки про поросят українською мовою
https://казка.укр/cgi-bin/search.pl?tag=%EF%EE%F0%EE%F1%FF%F2%E0&sort=id


Мультфільм «Історія Одного Поросятка» (1994)
 



четвер, 24 січня 2019 р.

День пам’яті жертв голокосту

27 січня у всьому світі відзначається Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту. Працівники центральної бібліотеки для дітей підготували хроніку подій «Голокост – трагічна сторінка історії» для читачів – учнів 4-5 класів БЗШ №4.

Методист ЦДБ Тамара Шпак розповіла про цю трагедію ХХ століття, намагаючись передати всю глибину трагізму приречених на смерть людей.
Дата 27 січня була обрана Днем пам’яті тому, що саме в цей день було звільнено в’язнів концтабору Освенцім, що знаходився на території Польщі і був справжньою «фабрикою смерті».


В Україні з Голокостом пов’язані події в Бабиному Яру, коли за два дні загинули 33 тисячі євреїв. А загалом жертвами Голокосту стали більше 12 мільйонів людей
.
Зворушили дитячі душі вірш «Бабин Яр» та розповідь-спогад про хлопчика із варшавського гетто, який у 1943 році написав у листі: «…найжахливіше, що в гетто метелики не живуть!».


Наприкінці заходу на паперових метеликах читачі написали свої побажання майбутнім поколінням.

«Миру всім людям», «Радості всьому народу», «Щоб ніхто не голодував на планеті» – такими виявились бажання маленьких українців. Нехай же вони обов’язково здійсняться.