пʼятниця, 31 липня 2020 р.

Ювілярка липня

«Рік Європи в Україні» 
31 липня свій ювілей святкує найпопулярніша британська письменниця початку третього тисячоліття — 
 Джоан Роулінг.

 
Авторка феноменальної серії (1997—2007) романів про Гаррі Поттера, перекладених майже 80 мовами світу, зокрема, й українською. Її книги одержали світове визнання, виграли низку нагород і вийшли тиражем понад 400 мільйонів примірників.

Джоан ще змалечку мріяла стати письменницею. 

Ідея Гаррі Поттера прийшла до письменниці в поїзді, яким вона їхала з Манчестера до Лондона. Вагон раптово зупинився — й у вікні вона побачила хлопчика в окулярах, зовнішність якого згодом «отримав» Поттер.

Перший автобіографічний елемент, що потрапив на сторінки роману «Гаррі Поттер та філософський камінь», – це опис самої Ролінґ в ранньому дитинстві. Тоді Джоан була повненькою та рожевощокою.

Коли письменниця мала два роки, народилася молодша сестра Ді, яка стала першим слухачем її дитячих оповідань. Ролінґ уже тоді полюбляла вигадувати різні історії, якими вона забавляла молодшу сестру. Перше оповідання Джоан записала в 6 років. Його головним героєм став кролик на ім’я Кролик, який захворів на кір. 

Першою людиною, яка дізналася про існування Гаррі Поттера, теж стала сестра письменниці. Як і в дитинстві, Джоан переказала Ді сюжет першої книги про хлопчика, який виявив, що він чарівник і вирушив на навчання до школи магії. Ді сміялася до сліз. Це, мабуть, і переконало Ролінґ у неминучому успіху книги. Вона надіслала рукопис літературному агенту та видавцю. Обидва їй відмовили: мовляв, і сюжет не новий, і надто складно та задовго для дітей.

Однак  у 1995 році щастя таки усміхнулося Джоан Ролінґ. Її новий літературний агент Крістофер Літл відвіз роман «Гаррі Поттер та Філософський камінь» на Франкфуртський книжковий ярмарок. Там на книгу знайшовся достойний покупець – відоме британське видавництво «Блумсбері», яке придбало роман за чотири тисячі доларів. Книга була видана через два роки, у 1997. Вона одразу ж стала сенсацією та світовим бестселером і завоювала нагороду «Дитяча книга року» та Smarties Prize. Американське видавництво «Навчальна література» купила права на книгу за безпрецеденту суму – 105 тисяч доларів. Роман під назвою «Гаррі Поттер та Камінь чарівника» у 1998 році побачив світ у США.

Протягом наступних п’яти років вона робила начерки сюжетів кожної із шести книг. 


Справжнє ім’я письменниці — Джоанна Мюррей Ролінґ, а не Джоан Кетлін Ролінґ, як багато хто вважає. Річ у тім, що перед першою публікацією видавництво остерігалося, що хлопчики неохоче купуватимуть книжку, написану жінкою. Письменниця запропонувала скористатися ініціалами замість повного імені. При цьому видавництво хотіло, щоб ініціали складалися з двох літер. Ролінґ вибрала для другого ініціалу ім’я своєї бабусі, Кетлін. Вибрала вона його ще й через алфавітну співзвучність — в англійській абетці K іде зразу після J.


Нині Джоан Ролінґ чи не найбагатша британська жінка-мільйонер. Вона стала однією з найоплачуваніших жінок у Великобританії, увійшовши в п’ятнадцятку найвпливовіших осіб шоу-бізнесу. Її ім’я відоме у всьому світі, а її книжки стали бестселерами не лише в Європі, а й у США. Письменниця отримала чимало нагород, почесний ступінь Абердінського університету (Шотландія). Крім того, Ролінґ є офіцером лицарського Ордену Британської імперії.

Ім’я письменниці вирішили увічнити не лише на землі, а й у космосі. За пропозицією Марка Хаммергрена, астронома з Чикаго, ім’ям Ролінґ названо Астероїд №43844.

Пропонуємо знавцям друзів Гаррі Поттера і їх пригод вікторину «Мандрівка в чарівний світ роману Джоан Роулінг «Гаррі Поттер».

https://learningapps.org/display?v=pxra31do320&fbclid=IwAR1rzYE7FR71HplB-JycjOIdMUBt0qaJAxM7OnxODlN7UGtXYdkeAB2ShEQ

четвер, 30 липня 2020 р.

Вітальний майданчик


День в календарі


30 липня у світі відзначають
Всесвітній день боротьби з торгівлею людьми.


Торгівля людьми – це форма сучасного рабства та порушення прав людини, від  якої потерпають чоловіки, жінки та діти, та яка не втрачає актуальності у ХХІ столітті для жодної країни світу, включаючи Україну. Маніпулюючи бажаннями та намірами людей, їх ошукують та експлуатують.

Причини, з яких люди потрапляють до рабства – низький рівень життя, бажання заробити, а також нездатність адекватно оцінити пропозиції роботи від прихованих «работорговців».

Серед постраждалих не лише молодь. Тут немає вікових обмежень. У бродяжництво та жебракування, наприклад, втягують як дітей, так і літніх людей.

Під експлуатацією людини  слід розуміти всі форми сексуальної експлуатації, використання в порнобізнесі, примусову працю або примусове надання послуг, рабство або звичаї подібні до рабства, підневільний стан, залучення в боргову кабалу, вилучення органів, проведення дослідів над людиною без її згоди, усиновлення (удочеріння) з метою наживи, примусову вагітність, втягнення у злочинну діяльність.

Як правило, злочин починається з того, що торгівці людьми пропонують своїм майбутнім жертвам привабливі можливості працевлаштування. У багатьох випадках особа дізнається про дійсні «умови договору» лише після своєї появи в місці призначення, коли в неї відбирають паспорт, вдаються до фізичного та психічного насильства щодо неї, вимагають відробити гроші, витрачені на оформлення документів, віз та проїзних квитків.

Аби уникнути біди в майбутньому та не потрапити в рабство, слід дослухатись до порад фахівців:

- нікому не довіряйте ваш паспорт. Документи, що засвідчують Вашу особу, завжди повинні знаходитись тільки у Вас;

- залиште вдома, своїм друзям чи близьким детальну інформацію про своє перебування за кордоном з адресою та контактними телефонами, а також копію свого закордонного паспорту і контракту;

- не забудьте з'ясувати номери телефонів українських посольств та консульських представництв у країні, до якої Ви виїжджаєте. Якщо Ви опинилися у скрутній ситуації, залишилися без паспорту або Вам хтось загрожує, - звертайтесь до представників посольств своєї країни.

Торгівля людьми не визнає державних кордонів. Боротьба із цим злочином, порушенням прав людини в сучасному світі вимагає об'єднання зусиль міжнародної спільноти та громадськості кожної країни.

середа, 29 липня 2020 р.

Ювіляр липня


29 липня - 155 років від дня народження митрополита української греко-католицької церкви 
Андрія Шептицького (1865 – 1944)


29 липня 1865 народився видатний український церковний діяч, знаменитий митрополит Андрей Шептицький (світське ім’я - граф Роман Марія Олександр Шептицький), настоятель Української греко-католицької церкви в 1900-1944 роках, Митрополит Галицький, охоронець Київського митрополичого престолу.

Митрополит вільно володів більш ніж десятьма іноземними мовами. Серед них – польська, англійська, французька, німецька, староєврейська та латинська мови. Завдяки своїм знанням він під час своїх візитів до США, Канади, Бразилії та Аргентини міг обходитися без посередників та перекладачів.


За своє життя Андрей Шептицькй встиг відкрити Львівську греко-католицьку богословську академію, Богословське наукове товариство, український католицький інститут. У 1905 році митрополит заснував Український національний музей та відстоював ідею Українського університету у Львові.

Також Шептицький підтримував діяльність приватних шкіл, товариства «Просвіта», «Рідна школа», НТШ, об’єднання «Луг», «Пласт» тощо.

Крім того, глава УГКЦ відкривав садочки і школи, допомагав молодим художникам. У соборі Св. Юра Митрополит організував Народну школу ім. Грінченка для бідних дітей. Шептицький заснував Народну лічницю, де могли безкоштовно лікуватися ті, хто не міг дозволити собі лікуватись за гроші.

У страшні часи Голокосту Андрей Шептицький переховував євреїв від нацистів. Чоловікам та жінкам, за ініціативи владики, видавали фальшиві документи, аби ті могли втекти за кордон. Також митрополит організував таємне вивезення 2000 дітей євреїв 14 серпня 1944 року. Дітей переховували у криптах, у монастирських школах, сиротинцях Львова та на околицях. Крім того, митрополит писав листи нацистському керівництву, в яких засуджував переслідування та знищення євреїв. За це та іншу підтримку євреїв митрополита не раз висували на звання «Праведника народів світу».

Шептицький був справжнім мисливцем за пам’ятками українського письменства та культури. Він постійно привозив з Європи цікаві екземпляри книг. Національний музей у Львові отримав від Андрея Шептицького величезну літературну спадщину у понад 3 тисячі книг.

У Львові перший пам’ятник митрополиту відкрили у 1935 році – у день 30-річчя Національного музею. Скульптура Шептицького розмістилася на подвір’ї музею на вулиці Мохнацького (Драгоманова). Автором першого пам’ятника Шептицькому був відомий у той час Сергій Литвиненко. Другий пам’ятник Митрополиту у Львові з’явився 26 липня 2015 року на площі Святого Юра.


вівторок, 28 липня 2020 р.

Ювіляр липня


28 липня  - 140 років від дня народження 
Володимира Винниченка (1880 -1951), 
українського політичного та громадського діяча, прозаїка, драматурга, художника, автора першого українського фантастичного роману


Ім'я Володимира Кириловича Винниченка як визначного політика, державного діяча, першого голови Директорії УНР (1918-1919) увійшло в історію України, а як талановитого прозаїка і драматурга - в історію літератури.

Творча спадщина Володимира Винниченка входить до золотого фонду української культури. Письменник написав понад сто оповідань і повістей, 14 романів, 23 п'єси, сценарії, численні публіцистичні статті і памфлети.


В період еміграції Володимир Кирилович відкрив ще один свій талант – талант художника, дивуючи всіх своїми досягненнями. Портрети, пейзажі, натюрморти майстра захоплюють багатою кольоровою гамою, наповненою світлом і повітрям. В його картинах практично відсутні похмурі відтінки, які іноді зустрічаються на сторінках його літературних творів.

 

Різнобарвна спадщина талановитого митця дає нам змогу пізнати радощі, болі й розчарування, які випали на долю Володимира Винниченка в рідній країні й на чужині.

Винниченко В. Федько-халамидник. Момент: вибрані твори / Винниченко Володимир. — К.:Знання, 2020. — 190 с.
Кожне з ранніх оповідань Володимира Винниченка— це зворушлива і яскрава розповідь про драматичну долю людини. Письменник із симпатією змальовує і простих «маленьких» людей, які є носіями найкращих начал народного буття («Федько-халамидник», «Раб краси»), і людей освічених, романтичних і водночас рішучих у відстоюванні високих ідеалів («Момент», «Зіна»). Ці оповідання належать до найкращої частини творчої спадщини письменника та зберігають свою художню цінність і сьогодні.
Винниченко В. Сонячна машина: фантастичний роман / Винниченко Володимир. —К.: Центр навчальної літератури, 2020. — 608 с.
Вчений Рудольф Штор винаходить Сонячну машину. Це така річ, яка дозволяє будь-яку рослину перетворювати в сонячний хліб, і тепер люди можуть харчуватись лише ним. Одним з компонентів такого хліба є піт тієї людини, яка його робить, адже насолоджуватись можна лише тим, у що вкладаєш власну силу і працю. І, здавалося б, чудова річ, тепер не буде голоду і нерівності, але не все так однозначно. Ця машина призводить до хаосу, занепаду цивілізації та суспільства. Бо коли людина має що їсти і впевнена в тому, що їжа буде в неї завжди, вона більше не бачить сенсу працювати.

Володимир Винниченко, «Віють вітри, віють буйні», ілюстроване оповідання для дітей (читати та завантажити)