понеділок, 27 липня 2020 р.

28 липня в календаріПонад тисячу років тому відбулася важлива подія, яка змінила хід історії, й визначила долю багатьох поколінь українців. Йдеться про хрещення Київської Русі.

Цього року Україна святкуватиме 1032 річницю хрещення. День Хрещення Київської Русі щороку відзначається на державному рівні. Датою свята обрано 28 липня – адже саме цього дня православний світ вшановує пам’ять рівноапостольного князя Київського Володимира Святославовича, який посприяв тому, що християнство стало державною релігією Київської Русі.

Утвердження християнства на Русі – це тривалий і складний процес, що розтягнувся в часі на багато століть. Першою правителькою Русі, яка офіційно прийняла християнство, була княгиня Ольга. Відбулося це, за різними джерелами, у 955 або 957 році під час паломництва княгині Ольги до Константинополя. Там вона прийняла хрещення з ім’ям Олена від самого Константинопольського Патріарха, а хрещеним батьком став імператор Костянтин VII Багрянородний.

         Княгиню Ольгу вважають покровителькою православної віри. Завдяки її діяльності на Русі почали будувати храми, встановлювати хрести й знищувати язичницьку символіку. Однак її діяльність не знаходила підтримки і розуміння у її найближчому оточенні.

Продовжити справу княгині Ольги зміг лише її онук князь Володимир Великий. Прийшовши до влади князь Володимир зрозумів, що для зміцнення держави та її престижу потрібна нова віра. Тому перед хрещенням Київської Русі Володимир Святославович проаналізував кожну з релігій і віддав перевагу християнству.

Існує багато версій щодо часу та місця хрещення самого князя. Згідно із літописом, улітку 988 року князь Володимир Святославович був охрещений у церкві св. Іакова в Херсонесі й одружився з сестрою візантійського імператора Анною. Наприкінці літа він з дружиною повернувся до Києва і наказав усім прийняти нову віру, а поганських ідолів скинути у Дніпро.

Масове хрещення киян, як оповідає літопис, відбувалося у водах річки Почайна, притоці Дніпра. Після цього християнство стало державною релігією Київської Русі.

 Християнство стало потужним поштовхом для розвитку освіти й культури. Набуло поширення запозичене з Візантії мистецтво, а також писемність і писемна література. На території держави почали відкриватися школи, а у Києві було збудовано головний храм Русі, присвячений Богородиці, котрий більш відомий як Десятинна церква. 

Вікторина "Подорож у Київську Русь".

Немає коментарів:

Дописати коментар