понеділок, 24 червня 2019 р.

Ювіляр червня


 24 червня - 95років від дня народження 
Богдана Йосиповича Чалого (1924-2008), 
українського поета


Поетичні та прозові твори для дітей Богдана Чалого - сенс всього його життя. Для нього, як для дитячого письменника, характерне вміння просто і без принизливого сюсюкання розповідати хлопчикам і дівчаткам про найважливіше.

Народився Богдан Чалий у м. Києві в сім'ї лікарів. Дитинство його минуло в містечку Ізяслав. У домівці Богдана проходили «курс лікування» різні тварини. Кожного року зимували птахи, поранені перепілки та лелеки. Батько приносив синові «на виховання» маленьких кізочок, лисиць, їжаків та зайчат. Навесні Богдан з батьком виносили своїх мешканців у двір й урочисто відпускали на волю.

Потім батьків направили працювати на Київщину, до Ірпеня. Там Богдан пішов до школи, займався в літературному гуртку. Перший його вірш, присвячений героїчній Іспанії, був надрукований у місцевій газеті. За нього школяр отримав третю премію на республіканському конкурсі юних літераторів.

Перша книжка Богдана Чалого для дітей «Ясного сонячного ранку» вийшла 1947 року. Відтоді письменник видав понад двадцять книжок віршів, балад, поем та одноактних п'єс, серед яких найбільш відомі: «Весняний шлях» (1950), «Наша вчителька», «Діти миру» (1951), «Ми навіки подружили», «Хто такий Каракурта?», «Продавці заморських сувенірів» (1957), «Граф Монте-Крісто» (1958), «Хороші імена» (1959), «Літак вирушає з Мирного» (1960), «Космонавт», «Балада про Чорнобородих» (1961), «Ласкаво просимо!» (1969), «Дума про Київ та його витязів» (у співавторстві з О.Пархоменком, 1970), «В усіх-усіх республіках» (1974), «З моєї поштової скриньки» (1983); прозові книжки «Вітер з України» (1968), «Формула хризантеми»(1976).

    Найпопулярнішими для малят стали книжки про Барвінка: «Як Барвінок став героєм»(1966), «Як Барвінок та Ромашка у вирій літали» (1968), «Барвінок і Весна» (1971), «Сто пригод Барвінка та Ромашки» (1973), «Барвінок у школі» (1977).

Головною темою творів Богдана Чалого є дружба народів та мир між ними, краса землі та природи.

    Є у Богдана Чалого чудова поетична розповідь «Максимкові листи» - про восьмирічного хлопчика, який мріє, щоб по всій землі цвіли сади, щоб українська тополя росла поруч із африканським баобабом, канадським кленом та іншими заморськими деревами, щоб скрізь на нашій планеті був мир і діти всіх народів дружили. В уяві Максима постає дивовижний сад всесвітньої дружби, подивитись на який приїдуть діти з різних країн. Хлопчик пише сто листів дітям усієї планети - і в Сахару, і в Малі, і на Цейлон, і в Пловдив, щоб вони надіслали саджанці дерев для саду дружби. 

Світлою мрією про весняне оновлення життя, про людське братерство овіяна і казка «Барвінок і весна». Саме за цей твір Богданові Чалому 1974 р. на XIV конгресі Міжнародної ради з дитячої та юнацької літератури присуджений Почесний диплом Міжнародної премії імені казкаря Г.К.Андерсена.

1 коментар:

  1. Хороші статті, Ви чули про містера Бенджаміна, електронна пошта: 247officedept@gmail.com - Контакт WhatsApp: + 1-9893943740 - хто працює з фінансовою службою, вони видають мені позику в розмірі 95 000,00 доларів для запуску мого бізнесу, і я плачу їм щороку ось уже два роки, а у мене ще 2 роки, хоча мені подобається працювати з ними, оскільки вони є справжніми позикодавцями, які можуть дати вам будь-яку позику.

    ВідповістиВидалити