четвер, 16 травня 2024 р.

День в календарі

 


Щороку, третьої неділі травня, в Україні вшановують пам’ять мільйонів загублених життів, знищених радянським тоталітарним режимом. Пам’ятна дата встановлена Указом Президента в 2007 році.

Після широкомасштабного вторгнення Росії терор і політичні переслідування стали моторошною реальністю для величезної кількості українців, чиї міста та села окупували війська агресора. Масові політичні репресії: катування, розстріли невинних без суду і слідства, насильницькі депортації, фільтраційні табори, масові переслідування з політичних мотивів  знову принесли на українську землю ідеологічні спадкоємці СРСР у путінській Росії.

Сьогодні День пам’яті жертв політичних репресій набуває для нас нового значення. Ціною надзусиль і багатьох життів Україна бореться, щоб звільнити свою землю від російських окупантів та відновити свій суверенітет, щоб сталінські методи Великого терору не були інструментом політики у XXI столітті.

 Биківнянський ліс під Києвом - найбільш відоме місто поховань жертв політичних репресій в Україні. За різними даними, тут у 1937-1941 роках було захоронено від 20 до 100 тисяч безневинно розстріляних жертв комуністичного терору.  Кілька років сюди практично щоночі звозили тіла жертв НКВС, замордованих у київських катівнях. Серед них – письменники Михайль Семенко, Майк Йогансен, Вероніка Черняхівська, художники Михайло Бойчук, Микола Касперович, академіки Федір Козубовський, Петро Супруненко, митрополит УАПЦ Василь Липківський та десятки тисяч інших.

Але це не єдина «таємна спецділянка». По всій Україні розкидані місця масових поховань людей, позбавлених свободи, гідності, майна, замордованих та безвинно страчених: П’ятихатки у Харкові, Рутченкове поле у Донецьку, Дем’янів лаз на Прикарпатті, Суча балка на Луганщині, урочище Триби на Полтавщині, Халявин біля Чернігова. Такі ж братські могили є й у Вінниці, Умані, Житомирі, Бердичеві, Львові, Запоріжжі, Одесі та багатьох інших містах.

Про злочин масових політичних репресій нагадує проникливий ролик, створений творчою майстернею Bober Film Studio (режисерка – Діана Горда) за підтримки Українського інституту національної пам'яті та Меморіального заповідника  «Биківнянські могили».

 


 https://www.youtube.com/watch?v=OT5rL4KybTo&t=35s

До Дня пам’яті жертв політичних репресій працівники ЦДБ оформили книжкову викладку «У жорнах репресій».
 

 

 
 

 

Немає коментарів:

Дописати коментар