вівторок, 21 грудня 2021 р.

Ювіляр грудня

 21 грудня – 425 років від дня народження

 Петра Могили (1596–1647),

церковного та культурного діяча, митрополита Київського

 Могила Петро – політичний, церковний й освітній діяч, письменник, архімандрит Києво-Печерської лаври, екзарх Константинопольського патріарха, митрополит Київський, Галицький і всієї Русі, опікун і меценат Києво-Могилянського колегіуму та Київського Братського Богоявленського монастиря.

Він був відданим і невтомним борцем за торжество православ’я в складних історичних обставинах в Україні в XVII столітті.

Свою культурно-просвітницьку діяльність почав у Церкві виданням книг на базі Печерської друкарні та заснуванням школи у Києво-Печерській лаврі восени 1631 року. Він зібрав талановитих молодих людей і послав їх за кордон учитися на його кошти; потім вони стали високопрофесійними викладачами Могилянської школи.

Петро Могила як архімандрит поновив Успенський собор, печери, побудував у Голосієвому під Києвом монастир, а також притулок для жебраків; і все це – на свої власні кошти.

Значення діяльності святого Петра Могили важко переоцінити. Недарма час, протягом якого він був митрополитом, називають Могилянською добою. Київська митрополія при Петрі Могилі набула найбільшої самостійності та авторитету за весь період XIII-XVIII ст.

Петро Могила залишив майже 20 творів церковно-теологічного, полемічного, просвітницького, філософського та моралізаторського характеру. Він автор та укладач книг «Євангеліє учительноє» (1616), «Анфологіон» (1636), «Евхологіон» (1646) тощо.

За кілька днів до смерті першосвятитель склав духовний заповіт, оголошуючи Києво-Братську колегію першою спадкоємицею свого майна. Їй він заповів 81 тис. злотих, все своє нерухоме майно, коштовності та бібліотеку. На той час Петро Могила мав одну з найбагатших бібліотек. В ній були твори Сенеки, Горація, Цезаря, Ціцерона, Макіавеллі, трактати Авіценни та ін.

1996 року Петра Могилу було зараховано до лику святих Православної Церкви.

КНИГА ДНЯ

Юрій Мицик «Святий Петро Могила»

        В книзі автор відобразив монументальну та багатогранну постать Київського митрополита Петра Могили. Зроблене ним, починаючи від відновлення церковної структури української православної церкви до видання книг, від реалізації освітніх проектів до інтелектуальних злетів, стало сутнісною складовою частиною української нації, мало вплив на загально православну та європейську культуру.

Немає коментарів:

Дописати коментар