13 листопада за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я в світі відзначають Міжнародний день незрячих, який встановлено в пам'ять про відомого французького педагога Валентина Гаюї. Саме він у ХVIII столітті започаткував систему навчальних закладів для незрячих дітей.
Першим учнем став незрячий від народження безпритульний хлопець Франсуа де Лезюер. Він навчився вирішувати арифметичні завдання, розрізняти на дотик рельєфний ландшафт, опанував деякі ремесла та гру на фортепіано. Коли про успіхи хлопця заговорив Париж, до навчального закладу вступило ще 11 його безпритульних однолітків. Згодом у французькій столиці з'явився перший казенний інститут для осіб із проблемами зору «Притулок сліпих трудівників». Помічником Гауї в навчанні став його перший вихованець Франсуа де Лезюер.
1791-го навчальний заклад Гаюї отримав статус Національного інституту для сліпих дітей. До початку Великої французької революції у закладі навчалося 120 осіб.
Заслуга Валентина Гаюї полягає в тому, що він винайшов метод навчання сліпих за допомогою створеного ним рельєфно-лінійного шрифту «унціал». Літери цієї абетки були великі й рівні, вони рельєфно виділялися на картонному папері. За допомогою цього шрифту можна було навчати незрячих дітей грамоти – вони складали з них слова й речення. Власним коштом Валентин Гаюі збудував при школі друкарню та видрукував рельєфно-лінійним шрифтом кілька книг для сліпих, матриці для виготовлення необхідної наочності, географічні карти й глобуси. За книгами Гаюї незрячі навчалися грамоти впродовж багатьох років. Лише 1829 року вихованець Паризького національного інституту для сліпих дітей Луї Брайль розробив універсальну систему рельєфно-крапкового шрифту, який сьогодні використовує весь світ.
На сьогодні у світі нараховується 27 мільйонів сліпих і 160 мільйонів людей зі слабким зором. В Україні мешкає 65 тисяч незрячих людей.
У світі є люди, які, попри вади зору, змогли досягнути шалених висот і змінити світ. Вони доводять, що втрата зору не заважає отримувати задоволення від життя і не створює перешкоди на шляху до досягнення мети.
Цим особистостям фахівчині ЦДБ присвятили виставку-ілюстрацію «Найвідоміші незрячі, яким вдалося змінити світ», де представлені фотопортрети та історії неймовірно успішних людей з порушеннями зору, серед яких представники влади, фізики, художники, письменники, музиканти, співаки, спортсмени, журналісти і навіть фотографи.
Запрошуємо до перегляду.
Немає коментарів:
Дописати коментар