23 листопада в Україні відзначається День пам'яті жертв голодоморів. У ХХ сторіччі українці пережили три голодомори: 1921-1923, 1932-1933 і голод 1946-1947 років. Наймасштабнішим був Голодомор 1932-1933 років.
1933 рік для України став часом національної катастрофи, яка поставила націю на межу зникнення. Цей голод став результатом цілеспрямованої політики комуністичного тоталітарного режиму. Насильницьким вилученням продовольства, блокадою сіл і цілих районів, забороною виїзду за межі України, згортанням сільської торгівлі та репресіями комуністи створили для українців умови, несумісні з життям, і тим самим здійснили масове вбивство голодом.
Саме за календарний період (1932–1933) в Україні загинули мільйони людей. Жахом Голодомору була надзвичайно велика смертність серед дітей. За даними вчених, найбільше постраждали лісостепові регіони України із давніми козацькими традиціями – Полтавщина, Черкащина, Кіровоградщина, Київщина. У цих регіонах в окремих районах упродовж 1933 року вимерла понад половина населення. Смертність перевищувала середній рівень у 8–9 і більше разів. У нинішніх Вінницькій, Одеській, Дніпропетровській областях рівень смертності був вищий у 5-6 разів, у Донецькій і Луганській області – у 3–4 рази.
Голод на довгі десятиліття порушив природний генетичний фонд, призвів до морально-психологічних змін у свідомості нації. Наслідком злочину геноциду також стало руйнування традиційного українського устрою життя.
До цієї сумної дати в ЦДБ розгорнута виставка-інсталяція «Українській народ: випробовування голодом».
КНИГА ДНЯ
Юлія Смаль «П'ять колосків. Голодомор. Історії, як зникали українці»
Вражаюча книга Юлії Смаль розкриває страшну правду про одну з найбільших трагедій українського народу. Авторка вдало поєднує спогади тих, хто пережив цей страшний період, із переказаними й невигаданими історіями тих дітей, що стали свідками та жертвами цих жахливих подій. Це історії звичайних українських дітей, про їх радості та мрії, на контрасті із історією штучно створеного голоду та жорстокістю цієї події, що забрала життя мільйонів людей. Через живі спомини ці історії стають особистими. Книга детально розкриває усю глибину болю й трагедії українського народу. Ілюстрації Юлії Ганик допомагають краще розуміти подану тему.
Немає коментарів:
Дописати коментар