пʼятниця, 24 травня 2024 р.

Безпечні канікули

Влітку діти з особливим завзяттям шукають для себе пригоди. Адже де пригоди, там новий досвід і враження. Це невід’ємна частина пізнання ними навколишнього світу. От тільки всюди, де їм цікаво, може бути ще й дуже небезпечно.

Щоб літні пригоди не зашкодили дітям, працівниці ЦДБ провели для читачів, першокласників гімназії - початкової школи №11, превентивний урок «Безпечні канікули» в рамках правого лекторію «Підліток і закон».



 

Бібліотекарка Лариса Олійник провела з користувачами попереджувальні бесіди про поведінку під час літніх канікул, надала корисні поради під час військового стану, акцентувала увагу на поводженні з вибухонебезпечними предметами, нагадала, як поводити себе вдома, на вулиці, на природі, познайомила з книжками, які передають ключові правила для забезпечення безпеки.



 

А потім почалася інтерактивна частина заходу, де дітей чекало багато завдань. Спочатку першокласники розгадали кросворд і визначили ключове слово «Безпека». Розглянувши ситуації, зображені на картинках, учні дружньо взяли участь в грі «Можна – не можна», яка перевірила як вони на практиці засвоїли правила, відображені в пам’ятках «Безпечна поведінка вдома і на вулиці», «Безпечна поведінка з електроприладами»,  «Безпечна прогулянка до лісу». Школярики впевнено назвали небезпечні електро- та газоприлади, які є вдома,  та вказали  яку небезпеку вони несуть; небезпечні місця, які підстерігають на вулиці, водоймах, на природі, зокрема  в лісі, пояснили малюнки із дорожніми знаками, також визначили номери служб порятунку 101, 102, 103, 104.




 

Наприкінці заходу дітлахи склали власну пам’ятку із запропонованих рекомендаційних порад, яку потрібно добре знати на період канікул.


 

          Нехай відпочинок буде радісним, приємним, а головне – безпечним!

 

четвер, 23 травня 2024 р.

Героям слава!

 


23 травня в Україні відзначається День Героїв - борців за свободу країни, починаючи від лицарів часів Київської Русі і до учасників Революції гідності, бійців АТО/ООС на Донбасі, захисників України сьогодні.

Ідея пам’ятної дати зародилася в національно-визвольному русі під час Другої світової війни. Її запровадили постановою другого Великого збору ОУН у квітні 1941 року. Цей день покликаний відродити в українців героїчний дух минулих поколінь, які дали нашій історії яскраві приклади героїзму.

Чому саме травень обрано для вшанування Героїв?  В травні віддали своє життя у визвольній боротьбі такі кращі сини України XX століття: Микола Міхновський, Симон Петлюра, Євген Коновалець

         День Героїв під час Другої світової війни та після її завершення відзначали учасники визвольного руху. Свято набуло особливого значення в діаспорі. У радянській Україні воно відзначалося підпільно.

За часів сучасної незалежної України День Героїв - це неофіційне щорічне свято на честь воїнів - борців за волю, незалежність та соборність України. З початку російсько-української війни цей день набув нового значення й країна має сучасних Героїв. Тисячі чоловіків та жінок стали на захист своєї країни, підтверджуючи своєю мужністю і завзяттям незламний дух українського воїна, борця.

         До Дня Героїв в ЦДБ оформлена книжково-ілюстративна виставка «Героям слава!», де експонується література про українських героїв - борців за свободу та незалежність країни.




 

Висловлюємо велику вдячність та повагу усім захисникам, які сьогодні мужньо захищають честь і гідність України. Дякуємо кожному, хто ризикуючи власним життям, з честю і гідністю виконує свій громадянський і військовий обов’язок. Низько схиляємо голови перед світлою пам’яттю тих, кому не судилося повернутися до рідних домівок. Вони тримають небо над нами й назавжди залишаться в наших серцях.

Пам’ятаємо! Слава Україні! Героям слава!

 

середа, 22 травня 2024 р.

Ювіляр травня: Артур Конан Дойл

 


22 травня – 165 років від дня народження

Артура Конан Дойла (1859-1930),

британського письменника


 

Артур Конан Дойл став класиком англійської літератури ще за життя. Його літературний талант однаково блискуче проявився у детективному, пригодницькому та історичному жанрах, чому немало сприяла біографія автора, події і люди, з якими йому довелося зустрітися у житті. Письменник перш за все відомий своїми творами про пригоди Шерлока Голмса та доктора Уотсона. Загалом Шерлок Голмс з'являється у 56 оповіданнях і 4 повістях. Перший твір про знаменитого детектива «Етюд у багряних тонах» був опублікований в 1887 році, а останній вийшов у 1927 році.

Народився майбутній письменник 22 травня у 1859 в сім'ї ірландських католиків. З дитинства ріс у творчій атмосфері. Його батько був архітектором та художником, а мама любила писати оповідання, або просто на ходу вигадувати цікаві історії. Артур Дойл неодноразово наголошував, що своєю любов’ю до літератури він завдячує матері.

Навчався у єзуїтському коледжі. Потім закінчив медичний факультет Единбурзького університету і став лікарем. Але через 10 років повністю присвятив себе творчості, якою захоплювався ще під час навчання. Написані у різні часи твори складалися у цикли, об’єднані єдиною темою або головними персонажами — бригадиром Жераром, детективом Шерлоком Голмсом чи професором Челенджером.

Світову славу йому приніс Шерлок Голмс, що увійшов до книги рекордів Гіннеса як найбільш екранізований літературний персонаж. Родзинкою образу детектива стали притаманні йому інтелект, іронія і внутрішня аристократичність, які надали розгадуванню складних загадок особливого лиску. Герой розумний і спостережливий, має логічне і конкретне мислення. Воно не виходить за рамки загальнодоступних та зрозумілих фактів, що, судячи з читацьких відгуків про книги А. К. Дойла, робить образ ще цікавішим.