2 травня - 165 років від дня народження
Джерома Клапки Джерома (1859-1927),
англійського прозаїка-гумориста, драматурга
Джером Клапка Джером за життя був найбільш відомим англійським гумористом і одним з найбільш друкованих англомовних письменників. Відмітна риса творчості: здатність отримувати комізм з найпростіших життєвих положень.
Народився 2 травня 1859 року в Уолсоллі (графство Стаффордшир). У 13 років залишився сиротою, був змушений залишити навчання в школі. Майбутній письменник почав працювати клерком в залізничній компанії за мізерну платню.
У 18 років Джером вирішує спробувати себе в акторському ремеслі під сценічним псевдонімом Гарольд Крічтон. Через три роки безуспішних спроб пробитися, Джером вирішує залишити акторську професію і пошукати нове заняття. Він пробував бути журналістом, писав есе, сатиричні оповідання, але в публікації більшості з них йому було відмовлено. У наступні кілька років він був учителем, пакувальником, секретарем адвоката.
У 1885 році йому вдалося опублікувати новелу «На сцені і за сценою», в якій письменник описував власний акторський досвід. Твір мав успіх і дозволив Джерому продовжити кар'єру письменника.
Через три роки він одружився. Під час медового місяця зробив разом з дружиною подорож на човні по Темзі. Побачене і пережите так надихнуло його, що відразу ж після закінчення медового місяця, він написав повість «Троє в човні, якщо не рахувати собаки».
Це повість про трьох нерозлучних друзів, які подорожують човном по Темзі, смішить людей уже понад двісті років. Гарріс, Джей і Джордж вирішують відпочити від міської метушні. Але, як незабаром з’ясовується, не все так просто. Будь-яка дрібниця — починаючи від зборів і закінчуючи спробою відкрити бляшанку з консервою, — стає причиною кумедних пригод. А коли в човні, крім трьох завзятих джентльменів, присутній ще й вкрай енергійний фокстер’єр, веселощі гарантовано, особливо читачам. Повість зробила Темзу пам'яткою для туристів. Наступного року після виходу книги кількість зареєстрованих на Темзі човнів зросла на п'ятдесят відсотків.
У 1898 році після подорожі по Німеччині Джером написав ще одну повість з тими ж героями – «Троє на бумелі». На відміну від попередньої книги, де автор з гумором зображає співвітчизників, тут предметом уваги стали мешканці Німеччини. Герої подорожують цією країною, потрапляючи в кумедні ситуації, спостерігають за життям німців, звиклих у всьому підтримувати порядок. Тож перед читачами постають неймовірно самобутні, дотепні та яскраві картини з життя німецьких містян і селян.
«Ліниві думки одного нероби. Неквапні думки лінивої дівчини»
Ця книжка-«перевертачка» — своєрідний діалог чоловіка й жінки, письменника Джерома Клапки Джерома та його маловідомої сучасниці Дженні Рен. Есеї «лінивої дівчини» та «одного нероби», написані в іронічній та дещо ексцентричній формі, не залишать байдужим жодного читача.
«Про пам’ять, марнославство і собак»
До цієї збірки увійшли 9 вибраних есе із двох книг — «Ліниві думки одного нероби» (1886) і «Щоденник одного паломництва та шість есеїв» (1891). Усі вони вирізняються тонкою іронією та гуманізмом, деякі — дещо саркастичні, деякі — пророчі, але всі — неймовірно талановиті й вишукані.
Немає коментарів:
Дописати коментар