вівторок, 23 квітня 2019 р.

23 квітня календарі: це цікаво знатиНайкраще диво свiту – це книга. 

Читаємо про країну, в якiй нiколи не були, i мовби опиняємося у цiй незнанiй країнi. Розгортаємо книжку про славних козакiв, якi жили кiлька столітть тому, – й ось вони вже перед нами: чується передзвiн шабель, iржання бойових коней. Ми наче стаємо незримими учасниками всiх подiй минулого або майбутнього, мандруючи сторiнками фантастичних творiв...

Книжка за роки свого існування відіграла одну з провідних ролей у розвитку світової цивілізації. Гігантська, зібрана століттями бібліотека людства – це надійна скарбниця пам’яти, де закарбовані досвід, історія, мрії та прагнення, минувшина, сучасне і майбутнє цивілізації.

Надбання цієї книгозбірні починали створювати на камені й металі, на глиняних табличках і дерев’яних дощечках, сувоях папірусу й пергаменту, на пальмових листках і бересті, папері й електронних носіях. Мінявся матеріал і спосіб виготовлення книжки. Та незмінним залишилося її призначення: служити збереженню й передачі знань, досвіду, художніх цінностей. І тому історія книжки – це невід’ємна частина історії й культури людства. Вона – єдина, хоча йде від унікальних давніх манускриптів до сучасних масових видань.

Всесвітній день книги й авторського права – свято авторів, видавців, критиків, бібліотекарів, читачів і всіх-всіх, хто часом залишається «за лаштунками» книговидання, святкують щороку. 23 квітня 1995 р. Генеральна конференція ЮНЕСКО обрала цю дату з огляду на її символічність для світової літератури. Адже саме цього дня померли Сервантес, Шекспір і перуанський історик Інка Ґарсіласо де ла Веґа, а народилися Моріс Дрюон, Григорій Тютюнник, ісландський лауреат Нобелівської премії з літератури Галдор Лакснесс і трикратний претендент на цю премію Володимир Набоков.

Всесвітній день книги й авторського права святкують у 190 країнах світу. 23 квітня відбувається багато цікавих заходів. Зокрема, проголошення Всесвітньої столиці книги.

23 квітня 2019 року титул Всесвітньої столиці книги отримало місто Шарджа (ОАЕ)Місто-столиця книги сприятиме популяризації книг і читання, і реалізовуватиме програму відповідних заходів протягом одного року.
Місто Шарджа стало 19-ю Всесвітньою столицею книги. В місті на Площі Культури біля мечеті встановлений  пам'ятник, що зображає розгорнуту книгу, написану   золотою арабською в'яззю. Книга являє собою Коран - найсвященішу книгу мусульман.Звичай святкування Дня книжки народився в Іспанії, у Каталонії. Там 23 квітня уже понад 80 років існує звичай дарувати в день святого Георгія (Юрія) троянди і книжки тим, кого любиш. Троянди символізують кров, пролиту Георгієм у битві з драконом, а книги нагадують про сумну дату 23 квітня 1616 року, день смерти Сервантеса, автора книги «Дон-Кіхот». На батьківщині Сервантеса цю дату вшановують конкурсом безперервного читання «Дон Кіхота».

Крім того, саме 23 квітня, у день смерті письменника, з 1976 року відбувається нагородження переможців Премії Міґеля де Сервантеса. Кандидатами на премію є письменники з іспаномовних країн. Премією відзначають за загальні творчі досягнення, а не за конкретну книжку. Переможець отримує грошову винагороду в розмірі € 125 000. На сьогодні це одна з найпрестижніших та найдорожчих премій серед іспаномовної літератури. Серед відомих українському читачеві переможців – Хорхе Луїс Борхес, Маріо Варґас Льйоса.

У багатьох містах світу можна побачити пам'ятники книзі. Вони увічнюють пам'ять про якогось автора або події.Цікавинки про книгу

Першим бібліофілом вважають київського князя Ярослава Мудрого, який славився великою любов’ю до книжок і збирав їх. Доставлені з Болгарії та Греції книжки при княжому дворі перекладали й переписували. Книголюбами були і сини Ярослава Мудрого Святослав і Всеволод, онук Володимир Мономах і правнук Роман Смоленський.

Першу відому бібліотеку, точніше – книгосховище, заснував у Києві при Софійському соборі князь Ярослав Мудрий. Книгозбірня налічувала понад 950 томів. А найдавніша бібліотека, котра діє донині, – це наукова бібліотека Львівського університету, заснована 1603 р.. Основу книгозбірні становлять видáння, вік яких починається з 14-ого сторіччя. 
  
У Києві та Львові відкрито музеї книги і друкарства

Немає коментарів:

Дописати коментар