понеділок, 31 травня 2021 р.

День в календарі. Книга дня

 31 травня – Всесвітній день без тютюну

          День відмови від тютюну був проголошений в 1988 році Глобальною організацією охорони здоров'я (ГООЗ) на 42 сесії Глобальної асамблеї охорони здоров'я. У 2021 році цей день відбувається під гаслом «Час відмовитися від тютюну». Метою Дня є активні дії по сприянню у зниженні поширення шкідливої тютюнової залежності.

Куріння тютюну є однією з найсерйозніших проблем сучасної охорони здоров’я й основною причиною передчасної смерті, якої можна уникнути. Щороку понад 8 млн. людей у всьому світі помирають через хвороби, спричинені вживанням тютюну, а в Україні куріння забирає в середньому 85 000 життів.

Подолати тютюнову залежність значно важче, ніж не допустити. Проте кинути курити може кожен незалежно від віку, стану здоров’я та стажу куріння. Це може зайняти деякий час, потребувати зусиль і навіть багатьох спроб, але кинути курити – одне з кращих рішень у житті людини!

В Україні працює сервіс з надання допомоги у припиненні куріння: http://stopsmoking.org.ua , де можна отримати індивідуальну професійну консультацію з питань  припинення куріння, безліч достовірної перевіреної інформації та план перемоги над залежністю.

Кожна година, день, місяць та рік без тютюну— крок до покращення здоров’я. Кинути курити — важливе рішення і шанс прожити довге життя.

КНИГА ДНЯ

 Брювер  Дж.Залежний розум / Джадсон Брювер. – Х. : Віват, 2018. - 288с.  

Наші залежності керують нашим життям — чи то йдеться про паління чи зловживання алкоголем тощо. Чому ж шкідливі звички так важко подолати? Як їх виявити, установити причину та, найголовніше, позбутися назавжди? Автор на цікавих експериментах і дотепних прикладах пояснює складні психологічні процеси. Завдяки цим знанням ви зможете сконструювати власний «компас усвідомленості», який не дозволить залежностям скеровувати вас у протилежний бік від щастя

середа, 26 травня 2021 р.

Ювіляр травня

 29 травня – 115 років від дня народження

Теренса Хенбері Вайта(1906-1964),

англійського прозаїка, фантаста

 Теренс Генбері Вайт— англійський письменник-фантаст, відомий завдяки своїм творам про короля Артура,  які зібрані в квадрологію «Король минулого і майбутнього».


Завдяки своїй зацікавленості в Середньовіччі Теренс Вайт натрапив на трагікомедію сера Томаса Мелорі «Смерть Артура», написану до 1471 року, і почав писати книгу по її мотивах. В 1938 році вийшов його найвідоміший роман «Меч у камені», який переповідав історію молодості короля Артура. Незабаром вийшли наступні романи «Відьма з лісів» (1939) і «Хворобливий лицар» (1940), який розповідав історію сера Ланселота. Також в цей час був написаний роман «Книга Мерліна», але через пацифізм великобританські видавництва відмовились видавати роман, і його було видано аж після смерті автора в 1977. В 1958 вийшов роман «Свічка на вітрі», який завершував квадрологію смертю короля Артура.

 


Перша книга серії «Меч в камені» видана в 1938 році виграла «Ретро-Г'юго» за найкращий роман в 2014 році.



 

 

понеділок, 24 травня 2021 р.

День в календарі. Книга дня

 


Щорічно 24 травня всі слов’янські країни святкують День слов’янської писемності і  культури та вшановують пам’ять святих рівноапостольних Кирила і Мефодія. Свято в Україні   відзначається на державному рівні з 2004 року.

 Візантійські просвітителі дали поштовх для розвитку східнослов’янської писемності, перекладаючи церковнослов’янською мовою богослужебні книги та Євангеліє, відкриваючи при церквах школи.

          Заслуга просвітителів в історії культури велика. Кирило у 863 році розробив першу впорядковану слов’янську азбуку і цим поклав початок розвиткові слов’янської письменності. Кирило і Мефодій переклали з грецької мови багато книг, що стало початком формування старослов’янської літературної мови. Брати сприяли поширенню грамотності серед західних і північних слов’ян.

В Україні ім'я Кирила і Мефодія мала перша українська політична організація в Києві – Кирило-Мефодіївське братство (1845–1846).

КНИГА ДНЯ

 Брайчевський М. Походження слов’янської писемності / М. Ю. Брайчевський. – 2-е вид. – К. : Академія, 2002. – 153 с. : іл.

          Князь Ростислав, що очолював Велико-Моравське князівство, звернувся до візантійського імператора з проханням прислати вчителів, які знають слов’янську мову, щоб його народові переклали Святе Письмо.

          З цією місією поїхали до Моравії Кирило і Мефодій. Творці слов’янської азбуки народилися в македонському місті Солуні (сучасне Салоніки). Їхній батько був болгарин, мати – гречанка. У сім’ї росло семеро дітей. Костянтин був наймолодшим (827-869), пізніше прийняв ім’я Кирило. Михайло (820-885) – у чернецтві Мефодій. Брати отримали блискучу освіту.

          Книга висвітлює  історичні аспекти внеску братів Кирила та Мефодія в історію освіти, культури слов’янських народів та розвитку писемності,