понеділок, 30 листопада 2020 р.

Ювіляр листопада

 


30 листопада –  185 років від дня народження Марка Твена (1835 - 1910),  
американського письменника

 Один з найбільш популярних і цитованих американських письменників XX століття, 
відомий сатирик і громадський діяч.

         Справжнє ім’я – Семюел Ленгорн Клеменс.

          Марк Твен народився у м. Флориді у штаті Міссурі 30 листопада 1835 року. Юнакові прийшлося пройти нелегкий шлях трудової долі. Коли його батько помер, він із 12 років почав  заробляти кошти, тому залишив школу і працював у друкарні. До 30-ти років змінив велику кількість професій: працював на пароплаві на річці Міссісіпі, служив солдатом, випробовував долю золотошукача, згодом влаштувався репортером і зрештою став письменником.

         Твен з'явився у літературі пізно. Професійним журналістом став у 27 років, а свою першу книгу опублікував у 34 роки.

Другим днем його народження стало 3 лютого 1863 pоку, коли у невадській «Ентерпрайз» з'явилося перше оповідання, підписане псевдонімом «Mark Twain» (тобто «мірка два» — лоцманський термін, що означав рівень води, достатній для проходу корабля). Обравши такий псевдонім, Клеменс намагався зберегти пам'ять про найліпшу пору свого життя. Але не мине й двох років журналістської роботи Твена у Вірґінії-сіті, а потім у Сан-Франциско, як про нього почнуть говорити усі — як про «буйного гумориста тихоокеанських схилів».

Літературна спадщина автора дуже багатогранна та різноманітна — гумористичні оповідання, пригодницькі історії, фантастика, публіцистика та інші жанри. Але при цьому практично у кожному оповіданні Марк Твен пропагує гуманістичні погляди і відстоює права людини.

Яскравий доказ впливу автора підтверджується словами нобелівського лауреата Ернеста Хемінгуея, який вважав, що сучасна американська література заснована на книзі «Пригоди Гекльберрі Фінна».

Твен М. Пригоди Тома Сойєра / Марк Твен ; пер. з англ. Юрія Корецького, Олени Ломакіної. — К. : Знання, 2018. — 238 с.

«Пригоди Тома Сойєра» — одна із найсвітліших книг у світовій літературі (А. Старцев). Основу характеру Тома складають невичерпна енергія, непогамовна життєрадісність, жвавий інтерес до життя. Цей непосидючий, веселий хлопчина має чудовий дар оживляти все навколо себе. Том уміє отримати втіху з усього, навіть із видаленого зуба або чергового покарання — доручення пофарбувати паркан. Трудову повинність він перетворює на святкову вакханалію.

Твен М. Пригоди Гекльберрі Фінна / Марк Твен ; пер. з англ. Ірини Стешенко. — К. : Знання, 2017. — 334 с.

У романі розповідається про кращого друга Тома Сойєра — безпритульного хлопчика Гека Фінна, що втік від жорстокого батька-п’яниці на безлюдний острів. Тут він несподівано зустрічає раба-втікача Джима — найшляхетнішого персонажа книги. Разом вони мандрують на плоту по річці Міссісіпі. На них чекають несподівані пригоди і небезпечні випробування, але безкорисливість, доброта і вірність дружбі допомагають їм вистояти у складних обставинах. Книга сповнена глибокої поваги до людини, любові до життя і вчить жити за простими, вічними законами справедливості й людяності. 

Твен М. Принц і злидар / Марк Твен ; пер. з англ. Марії Рябової. — К. : Знання, 2018. — 255 с.

Незвичайна історія двійників. Герої твору — англійський принц і хлопчик-злидар — міняються ролями та із захватом пристосовуються до нових умов життя, хоча на їхню долю випадають не лише приємні миті. Том Кенті і його високородний двійник відкривають у середньовічній Англії два світи. Прірва між ними, на думку Твена, і становить трагічну основу європейської історії.            Марк Твен народився невдовзі після того, як по небу пролетіла комета Галлея. Наприкінці свого життя він сказав: «Наступного року комета прилітає знову, і я розраховую піти разом із нею». 20 квітня 1910 року комета Галлея повертається, і вже наступного дня помирає Марк Твен.

Немає коментарів:

Дописати коментар