понеділок, 31 січня 2022 р.

Ювіляр лютого

 


1 лютого  - 125 років від дня народження

Євгена Маланюка (1897-1968),

українського письменника, публіциста, літературного критика


        Ім'я Євгена Маланюка стало широко відомим лише на початку 90-х років минулого століття. Творчий доробок цього самобутнього і талановитого поета довгий час був під забороною радянської пропаганди, яка причепила йому «ярлик» яскравого представника «українського націоналізму». Насправді ж він лише палко любив свою Батьківщину, за межами якої змушений був прожити більшу частину життя, і «сумно» жартував, що зазнав трьох еміграцій і двох інтернувань. Любов до рідної землі додавала наснаги творити, виливаючи її у динамічних поетичних рядках і публіцистичному слові.

ОСНОВНІ ТВОРИ: Збірки «Стилет і стилос», «Гербарій», «Земля й залізо», «Земна мадонна», «Перстень Полікрата», «Влада», «Поезії в одному томі», «Остання весна», «Серпень», поема «П’ята симфонія». Два томи есеїстики «Книги спостережень».

 Найголовнішою ідеєю, що проймала поезію  Є. Маланюка, була ідея української державності. Усією своєю творчістю поет прагнув дати відповідь на запитання: що являє собою українська культура, яке місце вона посідає серед інших культур, що є причинами тогочасного занепаду країни, як відродити українську державність.

 


https://www.youtube.com/watch?v=g1SfaECjCRw

пʼятниця, 28 січня 2022 р.

До Дня вшанування пам’яті Героїв Крут

 


          Щороку 29 січня Україна вшановує пам’ять молодих героїв, що 1918 року полягли біля залізничної станції Крути, захищаючи Українську Народну Республіку. Їх подвиг навічно ввійшов до літопису боротьби за незалежність Вітчизни, як одне із свідчень незламності духу українського народу, його вічним прагненням до волі.

До цієї події працівники ЦДБ підготували історичну довідку «І ту гарячу кров святу повік Вкраїні не забути» , в якій відображено хронологія військових подій у січні 1918 року, розклад сил, опис і схема бою під Крутами.

Відвідувачі книгозбірні протягом дня слухали розповідь про героїзм 300 юнаків, студентів-добровольців Українського народного університету, Київського університету імені св. Володимира, учнів старших класів Кирило-Мефодіївської гімназії, які стали на захист УНР.

Підлітки дізналися, що бій під Крутами тривав майже п’ять годин поспіль, що захисники, пройшовши лише семиденну військову підготовку, стримували наступ чотирьохтисячної більшовицької армії Михайла Муравйова та втрачали молоді життя під градом куль і гранат. Затримавши ворога на чотири дні, київські юнаки дали змогу укласти Брест-Литовський мир, що de-facto означало міжнародне визнання української незалежності. Під час бою близько 30 хлопців потрапили в полон до більшовиків і були жорстоко й холоднокровно страчені.

Бій під Крутами став символом героїзму молодого покоління в боротьбі за незалежність України.

Пам'ятаймо про тих, хто боровся за рідну землю й за становлення української державності!





 

четвер, 27 січня 2022 р.

Ювіляр січня

 


27 січня - 190 років від дня народження

Льюїса Керролла  (1832-1898),

письменника-казкаря


         Льюїса Керолла вважають найзагадковішим письменником Англії, оскільки в біографії автора є багато загадковості. В його особистості поєдналося чимало граней: казкар, математик, священик, мислитель. Майбутній письменник навчався в Оксфорді, став магістром математики, через кілька років був посвячений у диякони.

Чарльз Лютвідж Доджсон (справжнє ім’я письменника) жив й творив в вікторіанську епоху, себто в період усталених правил та стриманих манер.

 Упродовж 47 років Доджсон працював у коледжі Крайст-Черч. Викладач приятелював із доньками декана цього закладу і розповідав їм усілякі історії. Для однієї з дівчаток, яку звали Алісою, він і написав повість-казку «Аліса в Країні Див». Героїня сюжету була змальована з реальної дівчинки, фантазія якої здатна витворювати інші світи. У Країні Див не діють звичні правила й закони, людина в ній може бути вільною й робити, що спаде на думку. Казка «Аліса в Країні Див» прославила Керолла на весь світ і стала перлиною дитячої світової літератури.

Коли Аліса підросла, Керолл написав продовження історії. Головна героїня казки «Аліса в Задзеркаллі» виростає й стає королевою

Казки Керолла приваблюють не лише дітей. Сюжети «Аліси…» захоплюють навіть фахівців-неврологів. Науковці відшукують у казках цікаву інформацію про принципи роботи мозку. А ще у, здавалося би, дитячих творах заховані дані з математики й логіки. Повний задум автора інтерпретують і нині. Казки про Алісу є невичерпним джерелом для переосмислень та досліджень.