неділя, 26 квітня 2020 р.

Атомна весна України: 34 річниця26 квітня для України — скорботний день. 34 роки тому сталася найбільша техногенна катастрофа за всю історію ядерної енергетики у світі.

Квітень 1986 року вибухнув не квітковим цвітом, а атомними частинками. Чорнобильська АЕС не встояла й зруйнувала все довкола. Ця велика катастрофа зачепила мільйони маленьких життів, зруйнувала сім'ї, змінила ціле покоління.

8 грудня 2016 року Генеральна Асамблея Організації Об'єднаних Націй ухвалила резолюцію,  якою проголосила 
26 квітня Міжнародним днем пам'яті про чорнобильську катастрофу.

Як це було? 26 квітня 1986 року о 1 год. 23 хв. на четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС стався потужний хімічний вибух, який спричинив руйнування частини реакторного блоку. В атмосферу було викинуто тони радіоактивних речовин. За даними експертів, сумарний викид становив 50 млн кюрі, що рівнозначно наслідкам вибухів 500 атомних бомб, скинутих в 1945 році на Хіросіму. Внаслідок вибуху виникла пожежа, яка перекинулася на дах третього енергоблоку. Майже одразу на місце аварії приїхали пожежники. Вогонь гасили до 5 години ранку. Проте, у середині самого четвертого блоку його вдалося ліквідувати лише 10 травня, коли більша частина графіту згоріла.

Після вибуху та пожежі утворилася радіоактивна хмара, яка накрила не лише території сучасної України, Білорусі та Росії, але й території багатьох європейських країн – Швеції, Австрії, Норвегії, Німеччини, Фінляндії, Греції, Румунії, Словенії, Литви, Латвії. За Міжнародною шкалою ядерних подій (INES) цю аварію класифікували за найвищим – сьомим рівнем небезпеки.

У перші дні після аварії було евакуйоване населення 10-кілометрової зони, надалі зону евакуації розширили до 30 кілометрів. Загалом в Україні радіоактивно забрудненими стали 2293 населених пунктів, у яких на кінець вісімдесятих років минулого сторіччя мешкало понад 2,6 млн осіб. В результаті цієї катастрофи з сільськогосподарського користування було виведено понад 5 млн га земель.

За даними міжнародних організацій, в результаті аварії померли 60 тисяч ліквідаторів, а 165 тисяч стали інвалідами, у Європі зафіксовано 10 тисяч випадків вроджених патологій у новонароджених та 10 тисяч випадків раку щитоподібної залози.

Задля запобігання розповсюдженню радіації наприкінці 1986 року зруйнований реактор накрили спеціальним «саркофагом». За оцінками спеціалістів, під ним залишилося близько 95% палива, яке було в реакторі на момент аварії, а також значна кількість радіоактивних речовин, які складаються із залишків зруйнованого реактора. 15 грудня 2000 року роботу ЧАЕС було припинено з міркувань безпеки. Саркофаг же протягом років почав поступово руйнуватися.

Новий безпечний конфайнмент над зруйнованим енергоблоком Чорнобильської АЕС введений в експлуатацію 29 листопада 2016 року. Теперішній саргофаг повинен послужити мінімум сто років, хоча саму станцію планують ліквідувати  у 2065 році.

Знати і розуміти наслідки Чорнобильської трагедії надзвичайно важливо. Сьогодні, у 34-у річницю, можливо одним із гідних вчинків буде взяти до рук книги.
 Щоб згадати...уявити... осмислити...     

 
Нехай спомини про страшну квітневу ніч 1986 року стануть останніми жахливими сторінками, які матимуть місце у нашій історії.


Немає коментарів:

Дописати коментар