вівторок, 19 травня 2020 р.

«Мустафа Джемілєв. Незламний»Мустафа Джемілєв є національним лідером кримських татар, символом єднання депортованого народу і повернення його на рідну землю. Він присвятив своє життя боротьбі з системою, величезною репресивною махіною, пройшов радянські тюрми, голодування, залякування — і переміг.

Мустафа Джемілєв народився 13 листопада 1943 року у селі Ай-Серез поблизу міста Судак, що знаходиться на Кримському півострові у сім'ї Абдульджеміля та Махфуре Мустафаєвих. На той час Крим перебував під німецькою окупацією. Після приходу радянських військ, 18 травня 1944 року, разом з усім кримськотатарським народом Мустафа та його сім'я були депортовані радянською владою до Узбекистану.

Книга «Мустафа Джемілєв. Незламний» — це історія його життя, це історія боротьби кримськотатарського народу.

Автори книги: Алім Алієв і Севгіль Мусаєва – українські журналісти кримськотатарського походження. Обоє народилися в Узбекистані. В 1989 році їхні родини змогли повернутися на батьківщину, до Криму.

Книга видана 2017 року у Харкові видавництвом «Віват». Побудована як діалог із Джемілєвим. Тут зібрано понад 50 годин інтерв'ю, записаних протягом 2014-2016 років - від анексії Криму до перемоги Джамали на Євробаченні, що супроводжуються художніми частинами та коментарями відомих особистостей, які добре знають Мустафу-ага.

Мустафа Джемілєв – один з найвідоміших правозахисників і дисидентів СРСР. Він присвятив своє життя боротьбі за право кримських татар повернутися на свою історичну батьківщину після сталінської депортації. Провів у радянських таборах в цілому понад 15 років. Чотири терміни, більш як 300 днів протестного голодування.

Мустафа Джемілєв завжди закликав до мирної ненасильницької боротьби за повернення кримськотатарського народу на батьківщину і солідарності з правами інших поневолених народів і захисту прав людини. Як і сотні тисяч інших кримських татар, зміг повернутися до Криму тільки наприкінці 80-х років.

Він стояв біля витоків створення представницького органу кримських татар - Меджлісу, і протягом 20 років був його беззмінним керівником. У листопаді 2013 року Джемілєв склав із себе повноваження голови Меджлісу. Сподівався залишок днів провести з сім'єю в Бахчисараї.

Але анексія Криму 2014 року розпочала новий виток випробувань. Окупаційна влада заборонила Мустафі Джемілєву в’їзд у тимчасово окупований Крим.

Назва книги чітко вказує на те, за що поважають Мустафу Джемілєва. Його життєвий шлях є складним, але він не здається, він продовжує вірити, боротися та рухатися уперед попри усі обставини.

«Не треба бути політиком чи фаховим істориком, щоб усвідомити масштаб цієї постаті: вона сягає рівня Нельсона Мандели, Вацлава Гавела чи Магатми Ґанді», – каже історик Ярослав Грицак.


Немає коментарів:

Дописати коментар